„Az Országgyűlés igazságügyi nyílt napján a bíróságok értékelése alapvetően pozitív volt, ennek ellenére változatlanul indokoltnak tartom azt a javaslatomat, hogy a bírósági reformtörvények 10 éves tapasztalatait és a bíróságok működését át kell világítani” – mondta Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke. Mint mondta, az átvilágítás a bírói ítélkezés és igazgatás egészét érinti. Teljes körű kutatási engedélyt kapnak az intézetek, és arra is javaslatot kér a főbíró, hogy a bírósági törvényeket szükséges-e módosítani, és ha igen, miként, illetve hogy az OIT szabályzatait szükséges-e átalakítani.
„A vizsgálatot a nyitás részének tekintem, ezzel átláthatóvá válik a bíróságok működése. A javaslatokat akár kedvezőek, akár kedvezőtlenek a bíróságok számára, nyilvánosságra fogom hozni. Ez az elemzés választ fog adni arra a kérdésre is, mennyiben jogosak a bíróságokra vonatkozó törvényeket érintő kritikák” – mondta Lomnici.
Őszre várhatóak a vizsgálatok eredményei, és azok alapján nyomban eljuttatják a javaslatokat az illetékes szerveknek, így az OIT-nak, illetve az Országgyűlésnek.
A Pécsi Tudományegyetemet, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet és az Eötvös Károly Közpolitikai Intézetet kérték fel a vizsgálatok elvégzésére, és a közpolitikai intézet már el is vállalta a feladatot. Lomnici megjegyezte: amennyiben az OIT bírói összetételében javasolnak változást, az leghamarabb 2010-ben valósulhat meg, mert 2009 végéig szól a jelenlegi bírótagok mandátuma. Hozzátette: hamarosan találkozik hazai és nemzetközi emberjogi szervezetek képviselőivel, és tőlük is független vizsgálatot kér abban a kérdésben, felfedezhetők-e az ítélkezési gyakorlatban rasszista elemek. Várhatóan az 1990-es évek elején semmisségi törvények alapján hozott bírósági határozatokat is áttekintik.
(MTI)
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
