Független intézmények világítják át a hazai igazságszolgáltatást

Három független intézmény és civil szervezetek bevonásával világíttatja át az igazságszolgáltatást Lomnici Zoltán. Az átvilágítás a bírói ítélkezés és igazgatás egészét érinti, ez pedig a nyitás része, illetve átláthatóvá válik a bíróságok működése is. Az így született javaslatokat a nyilvánosság is megismerheti majd.

MNO
2007. 05. 20. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az Országgyűlés igazságügyi nyílt napján a bíróságok értékelése alapvetően pozitív volt, ennek ellenére változatlanul indokoltnak tartom azt a javaslatomat, hogy a bírósági reformtörvények 10 éves tapasztalatait és a bíróságok működését át kell világítani” – mondta Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke. Mint mondta, az átvilágítás a bírói ítélkezés és igazgatás egészét érinti. Teljes körű kutatási engedélyt kapnak az intézetek, és arra is javaslatot kér a főbíró, hogy a bírósági törvényeket szükséges-e módosítani, és ha igen, miként, illetve hogy az OIT szabályzatait szükséges-e átalakítani.

„A vizsgálatot a nyitás részének tekintem, ezzel átláthatóvá válik a bíróságok működése. A javaslatokat akár kedvezőek, akár kedvezőtlenek a bíróságok számára, nyilvánosságra fogom hozni. Ez az elemzés választ fog adni arra a kérdésre is, mennyiben jogosak a bíróságokra vonatkozó törvényeket érintő kritikák” – mondta Lomnici.

Őszre várhatóak a vizsgálatok eredményei, és azok alapján nyomban eljuttatják a javaslatokat az illetékes szerveknek, így az OIT-nak, illetve az Országgyűlésnek.

A Pécsi Tudományegyetemet, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet és az Eötvös Károly Közpolitikai Intézetet kérték fel a vizsgálatok elvégzésére, és a közpolitikai intézet már el is vállalta a feladatot. Lomnici megjegyezte: amennyiben az OIT bírói összetételében javasolnak változást, az leghamarabb 2010-ben valósulhat meg, mert 2009 végéig szól a jelenlegi bírótagok mandátuma. Hozzátette: hamarosan találkozik hazai és nemzetközi emberjogi szervezetek képviselőivel, és tőlük is független vizsgálatot kér abban a kérdésben, felfedezhetők-e az ítélkezési gyakorlatban rasszista elemek. Várhatóan az 1990-es évek elején semmisségi törvények alapján hozott bírósági határozatokat is áttekintik.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.