Még mindig érkeznek bizonyítékok az őszi rendőri brutalitásra

A Konrad Adenauer Alapítvány és a budapesti Protestáns Fórum közös konferenciát szervezett Emberi méltóság és keresztény felelősség címmel. Az előadásokat a 2006 forró őszéről rendezett kerekasztal-beszélgetés követte, ahol beszámoltak a Morvai-bizottság működésének eredményeiről is.

2007. 05. 23. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kerekasztal-beszélgetésen Morvai Krisztina, az őszi eseményeket vizsgáló alternatív bizottság társelnöke munkájuk talán legnagyobb eredményének nevezte, hogy sikerült megfékezni a polgárok megfélemlítését és az ellenzék démonizálását célzó kormányzati szándékot. Morvai Krisztina szerint a mostani rendőrségi botrányok, még ha súlyosak is, akkor is egyes különálló esetek, egyes személyek által elkövetett erőszakos cselekmények, míg az őszi eseményekben az állam követtetett el erőszakot a polgárain.

Balog Zoltán, a parlament emberi jogi bizottságának elnöke szerint csak részben volt eredményes az a kormányzati szándék, mely az őszi események résztvevőit kivétel nélkül csőcseléknek kívánta láttatni. A magyar társadalom egyharmada szolidáris az áldozatokkal, s számuk folyamatosan növekszik, ugyanakkor elismerte, a többiek legalábbis közömbösek. Hangsúlyozta, az Amnesty International friss jelentése is egyértelműen bizonyítja, nem néhány megtévedt rendőr kilengéseit láthattuk ősszel, hanem szervezett erőszakkal szembesült az egész ország.

Herczeg Géza, az alternatív vizsgáló bizottság társelnöke, volt alkotmánybíró kijelentette: kételkedik a közvélemény-kutatásokban, szerinte igenis nő az érdeklődés az őszi események iránt. S a közvélemény nyomásának tartja például, hogy ma már senki sem vállalja a Gönczöl-bizottság tagjai közül, hogy velük találkozzon és vitatkozzon. Herceg Géza felhívta a figyelmet arra is, hogy Petrétei József szeptemberben lemondott, de Gyurcsány Ferenc ezt nem fogadta el, amivel magára vállalta a történtekért a teljes politikai felelősséget. Kijelentette: a politikai és rendőri vezetők a pártállami mentalitásban élnek, úgy gondolkodnak, ha egyszer megszerezték a hatalmat, akkor azzal a tetszésük szerint élhetnek és visszaélhetnek.

Balog Zoltán a későbbiekben hangot adott annak a reményének, hogy végül minden kiderül, hiszen még mindig új bizonyítékokkal, filmekkel keresik meg őket. A kormánypártok viszont úgy vélik, egyszerű többséggel bármit meg tudnak akadályozni. Ezért nem alakult parlamenti vizsgálóbizottság az ügyben.

Morvai Krisztina ugyanakkor szomorúnak nevezte, hogy a legfőbb ügyész hallgat, amikor bizonyítékok nélkül, csak rendőri vallomások alapján ítélnek el embereket. Megbízható forrásból úgy tudják, hogy azokat a bírói tanácsokat, ahol másodfokon felmentik az első fokon elítélteket, azokat átszervezés címen fel kívánják oszlatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.