T. Ház: mennyivel csökkenjen a rokkantak járadéka?

Egyhangúlag támogatták szerdán a pártok a Fidesz kezdeményezését a kormányzati negyed beruházást nyomon követő bizottság felállításáról. A frakciók támogatták a nemzeti sportstratégiát, de parázs vita alakult ki a leszázalékoltak járadékának csökkentéséről.

MNO
2007. 05. 23. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlamenti pártok egyöntetően támogatják a Sport XXI. Nemzeti Sportstratégiáról szóló határozati javaslatot – derült ki szerdán a parlamentben. Lamperth Mónika, a sportot felügyelő önkormányzati és területfejlesztési miniszter expozéjában a nemzeti sportstratégia legfontosabb céljának azt nevezte, hogy Magyarország a versenysportban elért eredményei mellett sportoló nemzetté is váljon.

Páva Zoltán, az MSZP vezérszónoka hiánypótlónak nevezte a stratégiát, amelynek szerinte egyik célja, hogy egyensúlyt teremtsen az élsportban a hagyományos és az új sportágak, valamint a nagy közönséget vonzó és a szűk réteget érdeklő sportágak között. Kiemelte azt is, hogy szükség van a létesítményfejlesztésre, mert sok helyen nincs tornacsarnok vagy tanuszoda. Ismert: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még sportminiszter korában hirdette meg azt a nagyszabású tornaterem és uszodaépítő programot, amelyből nem lett semmi. Az utolsó sportcsarnoképítő és felújító programot még az Orbán-kormány idején hajtották végre.

Bánki Erik, a Fidesz vezérszónoka azt mondta, pártja támogatja a stratégia elfogadását, de módosító javaslatokat is benyújtanak, amelyben azt kezdeményezik, hogy legyen kötelező a közoktatásban a mindennapos testnevelésóra, és fogadjon el törvényt a parlament a Puskás Ferenc Stadion újjáépítéséről. Emellett azt is javasolják, hogy a sportberuházások és sportesemények támogatása élvezzen adókedvezményt, öt éven belül pedig fokozatosan a GDP 1 százalékára emelje az állam a sport költségvetési támogatását.

Szalay Ferenc (szintén Fidesz) felvetette az önálló sportminisztérium létrehozását. A politikus arra figyelmeztetett, hogy finanszírozási stabilitás nélkül semmire nem megy a stratégia. Az ellenzéki képviselő a sikertelen futball Eb-pályázatra utalva azt mondta, erősebb sportdiplomáciára lenne szükség.

Vita a leszázalékoltak járadékáról

Több módosító indítvány fogalmazódott meg a rehabilitációs járadékról szóló törvényjavaslat általános vitájában. (A törvényjavaslat szerint rehabilitációs járadékra az lenne jogosult, akinek 50-79 százalékos egészségkárosodása van, és munkavégzésre rehabilitáció nélkül alkalmatlan. A rehabilitációra alkalmasság megítélésekor a megmaradt képességek mellett figyelembe veszik az életkort, a képzettséget, a foglalkoztatás lehetőségeit. Az előterjesztés szerint a rehabilitációs járadék összege megegyezik a III. csoportos rokkantsági nyugdíj 120 százalékával, mivel a juttatás után nyugdíjjárulékot kell fizetni.) Farkas Imre (MSZP) szerint azokat kellene kedvezményezni, akiknek a keresete kisebb, mint a minimálbér kétszerese. Példaként említette, hogy esetükben 50 százalék helyett csak 30 százalékkal csökkentsék a járadék összegét, ha valamivel többet keresnek, mint egészségkárosodásuk előtt.

Borsos József (Fidesz) szerint ezt a jogszabályt újra kellene gondolni. Felvetette, hogy pontosan szabályozzák a munkáltatók kötelezettségeit és felelősségét a rehabilitációs folyamatban. Át kellene tekinteni a rendszeres és az átmeneti szociális járadék rendszerét, mert azokat az embereket is be kellene vonni a rehabilitációba – tette hozzá.

Harrach Péter (KDNP) azt mondta: világosan látszik, hogy a kormány célja elsősorban a költségvetési egyensúly megteremtése, vagyis az, hogy valamiképpen pénzt vonjanak ki a rendszerből. A felülvizsgálati rendszerben és a munkahelyteremtésben kellett volna új lehetőségeket teremteni – tette hozzá. Mátrai Márta (Fidesz) úgy ítélte meg, hogy a törvényjavaslatban felvázolt rendszer megalázó helyzetbe hozza a 802 ezer rokkantnyugdíjast, akik közül minden második töltötte be a 62. életévét, a hivatalos nyugdíjkorhatárt.

Hirt Ferenc (Fidesz) emlékeztetett arra, hogy annak idején emberek nagy csoportja a rokkantnyugdíjba menekült. Ezek az emberek mára kiestek a munka világából, és nehéz újra visszakerülniük – tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.