Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Az alkotmányvédelem új, baloldali terrortól tart című cikkében ismerteti a vörös terrorista, Christian Klar megkegyelmezése körül kialakult vita egyik következményét. A korábbi Vörös Hadsereg Frakció (RAF) tagoknak adott kegyelem kapcsán kialakult vitában szólásra jelentkezett Johannes Schmalzl, a belső terror elhárítás feladatait is ellátó alkotmányvédelmi hivatal baden-württembergi vezetője, aki a növekvő szélsőbaloldali aktvitásra figyelmeztetett.
-Oda kell figyelnünk arra, hogy olyan RAF terroristák, mint Christian Klar ne szaladgáljanak az erőszakos szélsőbaloldaliak ikonjaként – fogalmazott hétfőn a Bild-Zeitungban. Számos, a szélsőbaloldali terrorizmus határán tevékenykedő szervezet írásaiból már a régi RAF szellem érezhető, mely például Christian Klarnak a Rosa Luxemburg konferenciát üdvözlő beszédéből is visszaköszönt. Ez a gondolkodásmód érzékelhető a júniusban tervezett heilgendammi G8-as csúcstalálkozó ellen szervezett tüntetések esetében. Egy militáns csoport által az olasz kereskedelmi kamara berlini épülete, valamint a török vállalkozók szervezete ellen elkövetett merényletekben szintén felfedezhetőek Klar üdvözlő szavai – fogalmazott Schmalzl. Szerinte a szélsőbaloldal még egyelőre messze áll a korábbi RAF-terror dimenzióitól, ugyanakkor felteszi a kérdést, hogy ki tudja azt biztonsággal kizárni, hogy a mai elkövetők egyszer csak nem ragadnak fegyvert?
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Jens Hartmann Putyin rohamcsapatocskája című cikkében foglalkozik az orosz elnökhöz hű ifjúsági szervezetekkel. Az Észtország elleni népharagot tudatosan gerjesztették. A Kreml-hű ifjúsági alakulat, a Nasi szervezte felső parancsra a tüntetéséket. Aki részt vesz ezeken a rendezvényeken, az pénzre és karrierre számíthat. Négy égszínkék mobil WC áll a moszkvai Kizlovszkij utcában, rajtuk lobog a megvetés zászlaja Új Észt Követség felirattal. Itt, néhány lépésre a valódi követségtől elbarikádozták magukat a Kreml-hű fiatalok. A követség kerítésére a fasiszta Észtország feliratot festették. Vaszilij Jakamenko, az akció vezetője, aki büszke a nagykövet asszony elkergetésére, a Nasi (mieink) szövetségi komiszárja, tehát a szervezet első számú vezetője. Korábban egy építési cég pénzügyi igazgatója volt, majd Putyin 2000-es hatalomra jutását követően alkalmazta őt a Kreml-adminisztráció. Amikor 2004-2005 fordulóján a narancsos forradalom több százezer személyt mozgósított, és Kijevben megtörtént a hatalomváltás, a Kremlben is megszólaltak a vészharangok. Mi lesz akkor, ha az ellenzék megszállja a Vörös teret? Vladiszlav Zurkov, a Kreml főideológusa megbízta Jakemenkót, hogy egy Putyin-hű ifjúsági szervezet létrehozásával küzdjön a rezsim ellenzékével.
-A tüntetésektől és a kijevi forradalomtól való félelem igen mélyen ül. Az államhatalom ma ifjúsági csoportokat tart fent ellenszerként, ami a régi feudális urak zsoldosseregeire emlékeztet -nyilatkozta Nyikolaj Petrov, a moszkvai Carnegie Központ politológusa. Ezen szervezetek tömegmegmozdulásait – a Nasi közel 50000 embert képes mozgósítani – ismeretlen forrásokból finanszírozzák. A Kreml titkos alapjaiból, a hazafias vállalkozóktól érkezhettek a támogatások. Ha valaki szóba áll a Nasi tagjaival, akkor láthatja, alig van köztük valódi Putyin-szimpatizáns, egyesek arról számolnak be, hogy 300 rubelt kapnak akciónként. A másik ösztönző tényező az elhelyezkedés lehet, hiszen egyik brosúrájukban szakmai gyakorlatot hirdetnek olyan részben állami befolyás alatt álló cégeknél, mint a Gazprom, Lukoil, TNK, Norilszk Nikkel, az autógyár AvtoVAZ, vagy az árammonopólium a RAO UES és a Szberbank.
Demeter Szilárd: Tudomány, politika