Az Országgyűlésnek júliusig kellene elfogadnia az áramrendszer átalakítását célzó villamosenergia-törvény változásait.
A törvényjavaslat teljesen új fejezetet nyitna a magyar áramszolgáltatásban. Lényege, hogy megszüntetné a hatósági árakat és a szolgáltatók területi korlátozásait, így elvben minden fogyasztó attól a szolgáltatótól vásárolhatna áramot, akitől akar, olyan áron, amilyet kialkudott magának. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a kisfogyasztóknak azért megmaradna a jelenlegi hatósági áras rendszer kilúgozott verziója, a hangzatos „egyetemes szolgáltatás” cím alatt.
A határidő közelségének ellenére, még mindig nem tudni, hogy mennyivel fognak nőni az árak a liberalizáció után. A GKM szakállamtitikára, Fleschman Balázs szerint elképzelhető, hogy jövőre 10 százalékkal emelkednek a lakossági árak. A törvénymódosítás beterjesztésekor Kóka János tárcavezető még úgy érvelt, hogy a liberalizáció általános árcsökkentést hoz, iletve bizonyosan nem lesz 20-30 százalékos áremelkedés. Ehhez képest a kormányközeli Népszabadság úgy tudja, hogy a „legrosszabb esetre” készült tervezet 30 százalékos áremelkedéssel számol.
Az új rendszerben megszűnik a Magyar Villamos Művek jelenlegi elosztó-, illetve árkiegyenlítő szerepe, a piacnyitás ellenzői ezért az áramárak hirtelen megugrásától, és a piac utolsó erős állami szereplőjének végzetes meggyengülésétől tartanak.
(Magyar Nemzet, Népszabadság)
A szövetségi kapitány elárulta, kiknek kell feljavulniuk
