A csökkentésnek több oka is van. Egyrészt az előző évi enyhe tél miatt mérséklődött az európai kereslet, másrészt a Gazprom a hosszú távú szerződések többségében a gázár kalkulálásához az olajtermékárak csökkenését is alapul vette. Ugyanakkor a Gazprom egyelőre nem erősítette meg hivatalosan a hírt.
Tavaly télen a korábbi évek átlagánál jóval kevesebb földgáz fogyott Magyarországon is. Míg március végén általában üresek a hazai kereskedelmi tárolók, az idei tél végén még kétharmadig voltak. Ennek ellenére nem indult meg az árak csökkenése, hiszen a gázimportszerződések fix képletek alapján köttettek. Sőt a tárolás, az importszerződésben rögzített mennyiség kötelező hányadának átvétele és annak bértárolása többletkiadásokat is okozhatott a behozatalért felelős hazai E.On-cégeknek, s ezek fogyasztókra való áthárítása még drágulást is eredményezhetett volna.
Bár a társaságok kommunikációs vezetője, Kutas István korábban a Világgazdaságnak jelezte: úgy vélik, az idén semmilyen költséget nem kell a fogyasztókra továbbhárítani, kérdéses, hogy a Gazprom árcsökkentése érezhető lesz-e hazánkban. A hosszú távú importmegállapodások és a fix importár formula miatt ugyanis az energiahordozó olcsóbbá válása feltehetőleg csak később gyűrűzik be a fogyasztói árakba.
(vg. online)
A szövetségi kapitány elárulta, kiknek kell feljavulniuk
