ÁSZ: a reformokhoz belső „tolóerő” is szükséges

A gazdasági szakemberek elengedték a politika kezét, így a gazdaság jelenlegi helyzetéért nem tehető felelőssé csak a politika – hangsúlyozta Kovács Árpád, aki szerint nem tekinthető reformnak az a „reform", amelyik megvon valamit az emberektől, de helyette nem kínál semmit. Chikán Attila arról beszélt, hogy a gazdaság és a politika között meg kell teremteni a kontaktust.

MNO
2007. 06. 05. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az említett felelősség tudatában készítette el tanulmányát az ÁSZ Fejlesztési és Módszertani Intézete a közszféra és a gazdaság versenyképességéről, amelyben feltérképezték más országok gyakorlatát és ajánlásokat fogalmaztak meg a tennivalókról. Mint mondta, a Corvinus Egyetem Versenyképességi Kutatóközpontjával közösen összeállított tanulmány alapján az ősszel kiterjesztik a kutatómunkát a konkrét magyar viszonyokra is minden részterületen.

Egy gazdaság, ország versenyképességét nemcsak a GDP-arányos mutatói tükrözik, hanem része ennek az oktatás, az egészségügy színvonala, és beletartozik egyebek között a rendőrség és az ügyészség is – hangsúlyozta Kovács.

Hiba az embereket tárgyként kezelni

A reformokat illetően az ÁSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy hatásukat 15-20 év távlatában érdemes vizsgálni, és hozzátette: kívülről a reformokat nem lehet végrehajtani, sikeres megvalósításukhoz a belső „tolóerő„ is szükséges. Hibának nevezte azokat a közgazdasági megközelítéseket, amelyek „tárgyként” kezelik az embereket, és úgy vélte, ezek a törekvések nem érik el hatékonyságnövelő céljaikat. Hozzátette: nem tekinthető reformnak az a „reform„, amelyik megvon valamit az emberektől, de helyette nem kínál semmit.

Chikán Attila, a Corvinus Egyetem tanára, a kutatóközpont igazgatója az elemzett területek között említette a politikai és gazdasági szféra kapcsolatát. Úgy vélte, hiba azt állítani, hogy a politika rátelepszik a gazdaságra és ellehetetleníti azt, mivel a politika és a gazdaság jövője nem választható szét egymástól. Feladatnak nevezte a két szféra közötti kontaktus megteremtését, illetve egy nemzeti szintű minimumkonszenzus létrejöttét a fejlődés irányát illetően.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.