A Századvég és a Forsense legfrissebb felmérése szerint a megkérdezettek 76 százaléka hallott arról, hogy a Fidesz és a KDNP népszavazást kezdeményezett egyes kormányzati reformokról. Ez az érték nem különbözik szignifikánsan a legutóbb március közepén ugyanerre a kérdésre kapott „igen” válaszok arányától (73 százalék).
A 24 százalék teljesen tájékozatlan megkérdezett mellett további 22 százalék egyetlen témát sem tudott magától megnevezni a népszavazás eredetileg tervezett kérdései közül. A megnevezett kérdések közül három emelkedik ki az említés gyakoriságát tekintve: a vizitdíj (47 százalék), a tandíj (36 százalék), valamint a kórház-privatizáció (23 százalék), míg a többi kérdés 1–11 százalékos ismertséget mutat.
Az Országos Választási Bizottság és az Alkotmánybíróság határozatai közötti eltérések az empirikus tapasztalatok szerint leginkább csak összezavarták a válaszadókat, ugyanis jóval kevesebben tudtak válaszolni arra a kérdésre, hogy a kialakult helyzetben végül is mely témákban várható népszavazás, mint arra, hogy milyen kérdésekről hallottak egyáltalán.
A várhatóan népszavazásra kerülő kérdések között is a a vizitdíjat említettek a legtöbben (34 százalék), másodikként a tandíjat (23 százalék). A Fidesz által feltenni kívánt hat kérdés mindegyikével a megkérdezettek több mint fele teljes mértékben egyetért. A kórházi napidíjak eltörlésének kérdésében a legnagyobb arányú az egyetértés (74 százalék teljesen, 11 százalék inkább egyetért), a gyógyszerek kizárólagos patikai értékesítésénél pedig a legkisebb (53 százalék teljesen, 14 százalék inkább egyetért). Még az MSZP-szavazók többsége is teljes mértékben egyetért a kórházi napidíj, a földelővásárlási jog, valamint a kórház-privatizáció témakörében a Fidesz által feltenni kívánt kérdésekben megfogalmazottakkal, de a másik három esetben is többen vannak az egyetértők, mint az elutasítók.
Nagy kérdés, hogy eredményes lenne-e egy olyan népszavazás, ahol ezeket a kérdéseket szándékozzák feltenni. A közvélemény-kutatók azt találták, hogy a megkérdezettek 66 százaléka biztosan elmenne egy ilyen népszavazásra a saját állítása szerint, azaz itt egy feltételezett parlamenti választáshoz képest is magasabb a jelzett részvételi hajlandóság. Még ha figyelembe vesszük is, hogy a valós részvételi arány általában elmarad az önbevallás révén becsültnél, akkor is mind a hat kérdés esetében valószínűsíthető, hogy érvényes és eredményes lenne a szavazás, ha most rendeznék. Ráadásul a jelenlegi állás szerint mind a hat kérdésben leszavaznák a kormányt, mert az igenek lennének többségben.
(napi.hu, MNO)
Brüsszel bármi áron támogatja Ukrajnát
