EU-csúcs: Gyurcsány szerint „trükk” a világháborús áldozatokra hivatkozni

Délelőtt kétoldalú tárgyalásokon igyekeznek meggyőzni egymást a politikusok az új szerződés szövegéről Brüsszelben. Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök „trükknek” nevezte, hogy a lengyel kormányfő népe II. világháborús veszteségeire hivatkozott a találkozó előtt.

MNO
2007. 06. 22. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német elnökség a pénteki munkaebédig még kétoldalú tárgyalásokon egyeztet az új uniós szerződés szövegéről a leginkább ellenkező tagállamokkal, így Nagy-Britanniával, Csehországgal, Lengyelországgal és Hollandiával – közölte Angela Merkel kancellár.

Az új szövegváltozatot délután terjesztik elő a németek. A brüsszeli csúcsértekezlet egyetlen napirendi pontja pénteken az a megállapodás, amelyet a népszavazáson két tagállamban is elvetett uniós alkotmány helyett próbálnak tető alá hozni. Az első, csütörtök esti egyeztetésen nem történt előrelépés a kérdésben.

Az Európai Unió csúcstalálkozójának első döntésével azt viszont jóváhagyták, hogy Ciprus és Málta jövőre bevezetheti az eurót.

Lengyelország uniós magatartását bírálta Gyurcsány Ferenc egy tekintélyes német újságban. A Handelsblatt című üzleti és politikai napilapnak adott rövid interjúban a miniszterelnök kijelentette: Kaczynski lengyel kormányfőnek tudnia kell, hogy nem csak egy absztrakt Európának, hanem az egyes tagállamoknak, így Magyarországnak, Franciaországnak vagy Dániának is kárt okoz ragaszkodásával a szavazati arányok újraelosztásához.

A Handelsblatt szerint a kelet-európai uniós országok körében szokatlannak számító, nyílt bírálat azért is figyelmet érdemel, mert Lengyelország mostanáig elsősorban a nagy uniós tagállamok általi elszigetelése miatt panaszkodott.

Gyurcsány trükközésnek nevezte a II. világháborús áldozatokra való hivatkozást

Gyurcsány pénteken az EU-csúcson is bírálta a lengyel kormányt. A lengyel kormányfő a brüsszeli EU-csúcs nyitányához időzített rádiónyilatkozatában azt hangoztatta: az ország második világháborús népességveszteségét is számításba kellene venni, amikor hazájának szavazati súlyát megállapítják az Európai Unió intézményeiben. „Ha nem lett volna a II. világháború, Lengyelországnak ma 66 millió lakosa lenne. Csak azt követeljük, amit elvettek tőlünk” – mondta egyebek között Jaroslaw Kaczynski.

Gyurcsány Ferenc ezzel kapcsolatban azt mondta: „nincs trükk, amellyel vissza lehetne fordítani az idő kerekét”, és el kell kerülni, hogy a csúcsértekezlet egyfajta kompenzáció látszatát keltse, mert az újabb konfliktusokhoz vezethetne. Kifejtette, hogy a régió országai, Lengyelországtól a Balkánig nem voltak a történelem kegyeltjei az elmúlt évtizedekben, és ennek feldolgozását kétféleképpen lehet megközelíteni: kárpótlást kérni a múltért a jelenben, vagy tanulni a múltból, és másképpen építkezni a jövőben. Mint mondta, ő az utóbbit tartja kívánatosnak.

Egy másik kérdés kapcsán Gyurcsány megerősítette, hogy a legfrissebb szövegváltozatból – más források szerint francia nyomásra – kikerült az egységes uniós belső piac versenyének zavartalanságát ígérő kitétel. Elmondta: Magyarország is módosítási igényt nyújtott be, hogy ez az utalás visszakerüljön a szövegbe, és így az biztosítsa: a versenyt ne lehessen korlátozni a belső piacon.

Úgy vélte: akadályfutás közepén vannak az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői, és nehéz megmondani, hogy pénteken befejezni tervezett brüsszeli találkozójukon célba érnek-e – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a találkozó második napján, péntek délidőben tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján. Hozzátette: elszántságot lehet érzékelni a résztvevők körében, hogy addig maradjanak, amíg meg nem állapodnak.

Kovács László drukkol

Kovács László, az Európai Bizottság magyar tagja nem lenne meglepve, ha péntek éjfélig sem születne megállapodás az intézményi reformokról az EU brüsszeli csúcstalálkozóján. „Inkább tartson egy nappal tovább, csak ne legyen kudarc„ – jelentette ki a vám- és adóügyi biztos pénteken egy budapesti konferencián.

A csúcs lehetséges legjobb végkimenetele Kovács László szerint az lenne, ha a vezetők most megállapodnának a fő elemekről, és három hónapos mandátumot adnának egy kormányközi konferenciának a részletek megszövegezésére. Hozzátette: kudarc esetén is folyna tovább a munka, de Horvátország akkor nem tudna csatlakozni az unióhoz, hiszen a döntéshozatali struktúra jelenleg érvényes szabályozását 27 tagországra szabták.

Figyelmeztették Franciaországot

A Európai Bizottság pénteken figyelmeztette az uniós tagállamokat: az alkotmány helyett kidolgozandó szerződés nem jelenthet visszalépést az EU olyan alapvető politikái terén, mint például a versenypolitika. A figyelmeztetést kimondatlanul is Franciaországnak címezték: Nicolas Sarkozy francia államfő ugyanis elérte az EU soros német elnökségénél, hogy az új dokumentum tervezetéből maradjon ki az a kitétel, miszerint az EU céljai közé tartozik a ”szabad és torzítatlan verseny„. E lépés miatt Tony Blair brit miniszterelnök magyarázatot kért Sarkozytől, Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök pedig pénteki brüsszeli sajtóértekezletén közölte: Magyarország is módosítási igényt nyújtott be, hogy ez az utalás visszakerüljön a szövegbe, és így az biztosítsa, hogy a versenyt ne lehessen korlátozni a belső piacon.

Francia részről a lépést azzal magyarázták, hogy saját lakosságuk aggodalmaira reagáltak: a franciák ugyanis 2005-ben népszavazáson utasították el az eredeti EU-alkotmányt (ezzel a mostani válságos helyzetbe taszítva a szervezetet), többek között éppen azért, mert úgy érezték, az nem védi eléggé őket a globalizációtól, az üzemek áthelyezésétől, a szabad verseny káros hatásaitól. Ráadásul – tették hozzá Sarkozy környezetében – Franciaország nem a verseny ellen van, csak éppen ezt nem tekinti célnak. ”A cél a jólét és a növekedés„ – mondta a francia elnök szóvivője.

Mindenesetre a szövegtervezet megváltoztatását több ország is bizalmatlanul fogadta, attól tartva, hogy ez lehetőséget ad a protekcionizmusra, az egyes országok hazai piacának fokozott védelmére. Tony Blair brit miniszterelnök szóvivője szerint ezt a kérdéskört a csütörtök esti állam- és kormányfői munkavacsorán több résztvevő is felvetette, s a brit miniszterelnök péntek délelőtt, Nicolas Sarkozyvel találkozva ”pontosításokat„ kért az ügyben. A francia elnöki szóvivő szerint a megbeszélésen valóban szó esett erről a kérdésről, a két politikus kölcsönösen elmagyarázta álláspontját, s Sarkozy utasította szakértőit, hogy találjanak olyan formulát, amely figyelembe veszi Blair aggodalmait.

A brit miniszterelnöki szóvivő egyébként elmondta: a jelenlegi EU-szerződésekben (amelyeket a mostani brüsszeli EU-csúcson kidolgozandó szöveg nem helyettesítene, csak kiegészítene) még 13 referencia van a szabadpiaci versenyre, így azután önmagában a francia kezdeményezéstől az EU-bizottság szabályozási jogköre még nem fog változni.

(radio.hu, teletext)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.