Korózs Lajos (MSZP) a vitában kiemelte: ma Magyarországon 700 ezer főre tehető a roma népesség száma. A roma férfiak mindössze egyharmada végez valamilyen jövedelemmel járó tevékenységet, a roma nők mindössze 12-13 százalékának van munkajövedelme, a roma népesség gyerekeinek mindössze 42 százaléka jár óvodába, az általános iskolát 80 százalékuk fejezi be, míg egyetemre 1,2 százalékuk jár – sorolta a kormánypárti képviselő.
A szocialista politikus kiemelte: a Roma Integráció Évtizede Program célja, hogy fenntartható módon biztosítsa a romák gazdasági-társadalmi integrációját. Véleménye szerint a foglalkoztatást és az oktatást kell a program középpontjába állítani. Szólt arról is, hogy növelni kell a romák számát a közigazgatásban, valamint támogatni kell a romák vállalkozóvá válását.
Gyenesei István független képviselő szerint a legnagyobb társadalmi kihívások egyike ma Magyarországon a cigánykérdés. Hangsúlyozta: a Roma Integráció Évtizede Program a cigányság nélkül nem valósítható meg, csak velük közösen. Az emberhez méltó élethez elsősorban munkára, és nem segélyre van szüksége a romáknak – emelte ki a politikus.
Sándor Klára (SZDSZ) arra hívta fel a figyelmet, hogy a roma kisebbséget helyzetbe kell hozni, ellenkező esetben a roma gyerekek már óvodáskorban leszakadnak. A liberális képviselő kiemelte: az iskolai szegregációt minden eszközzel meg kell szüntetni, az érettségit adó iskolákba pedig minél több roma fiatalnak kell bekerülnie.
Nem a kisebbségi csoportnak kell jól viselkednie ahhoz, hogy befogadjuk, hanem a többségi társadalomnak kell segítő kezet nyújtania – jelentette ki Sándor Klára.
Pettkó András (MDF) szerint a kormányzó politikai elitnek nincs cigányságpolitikája. Hozzátette azonban, hogy az MDF támogatja a Roma Integráció Évtizede Program stratégiai tervről szóló országgyűlési határozati javaslatot.
MTI
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
