Goldman Sachs: gyengülő Gyurcsány, elakadó reformok

Gyurcsány kormányátalakítása, illetve a szocialista párt erős emberének, Kiss Péternek pozícióba ültetése újabb jel arra, hogy az MSZP elfáradt a reformokban – áll a Goldman Sachs legfrissebb elemzésében. A következő 12 hónapban a reformok várhatóan elakadnak, még akkor is, ha 2008-ban még lesz fiskális szigorítás, vélik a londoni befektetési bank elemzői.

MNO
2007. 06. 22. 11:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiss Péter kancelláriaminiszterként Gyurcsány helyettese lesz, aki 2004-ben még a mostani miniszterelnök alternatívájának számított. Ez pedig azt jelentheti, hogy Gyurcsány Ferenc pozíciói meggyengültek a párton belül – hívják fel a figyelmet az elemzők.

A mélyebb strukturális reformok 2008-ban fokozatosan leállnak, hiszen a 2010-es választások egyre közelebb lesznek – véli a Goldman Sachs (GS), aki csak az egészségügyi reform területén látja esélyét, hogy bizonyos formában folytatódhat az átalakítás, illetve a nyugdíjrendszer néhány paraméterének módosítását tartja még elképzelhetőnek.

Ugyanakkor az utóbbi területen mélyebb változtatásokat már nem hajt végre a kormányzat, jelentősen csökkent az adóreform esélye, és a felsőoktatásban sem lesz már mélyebb reform – latolgatnak az elemzők.

Ugyanakkor a reformok és a fiskális kiigazítások között különbség van, utóbbi esetében pedig optimista a GS. Az idén a hivatalos, 6,4 százalékos GDP-arányos deficit-előrejelzésnél is kisebb lehet a hiány, jövőre pedig – az ingatlanadó bevezetésétől függetlenül – tovább csökken a mutató (5% a jelenlegi előrejelzésük a kormány 4,3%-os tervével szemben).

A 2008 utáni évek már homályosak. Mindenesetre a GS nem számít arra, hogy a 2006-oshoz hasonló lazításra kerülne sor a választások előtt. Egyrészt a piac egy ilyen eshetőségre most sokkal érzékenyebb, másrészt az addig meghozott fiskális szabályok megakadályozzák a hiány túlzott elszállását. 2009–2010-ben stagnálhat, vagy enyhén emelkedhet a hiány 2008-hoz képest.

A GS latolgatta az ellenzék népszavazási kezdeményezésének hatásait is. Az elemzők egyelőre annak látják nagyobb esélyét, hogy az ellenzék sikerre viszi a kezdeményezést, ami előrehozott választásokhoz nem, de a miniszterelnök-cserére vonatkozó igények felerősödéséhez vezethet.

(portfolio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.