Gripen-ügy: Szilvásy dokumentumokat gyűjt

A kancelláriaminiszter megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a 2001. évi Gripen bérleti szerződés dokumentációját az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága mielőbb megismerhesse.

MNO
2007. 06. 21. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilvásy György erről levélben tájékoztatta Simicskó Istvánt (KDNP), a parlamenti testület elnökét. A kormányszóvivői iroda MTI-hez szerdán eljuttatott közleménye szerint Szilvásy György megerősítette Simicskó Istvánnak, hogy a kormány előreláthatólag szerdai ülésén létrehozza azt a vizsgálóbizottságot, amelynek célja a Gripen típusú repülőgépek beszerzési körülményeinek tisztázása, beleértve a szerződésmódosítást is.

„Közös nemzeti érdekünk a svéd médiában nyilvánosságra került korrupciógyanús ügyletben a Magyar Köztársaság szerepének, a bérleti szerződéskötés körülményeinek tisztázása„ – hangsúlyozta levelében a kancelláriaminiszter.

Szekeres Imre honvédelmi miniszter hétfőn a parlamentben jelentette be, hogy a kormány szerdai ülésén saját hatáskörben vizsgálatot kezdeményez a kormányzati szervek Gripen-beszerzések ügyében folytatott tevékenysége kapcsán. A Honvédelmi Minisztérium vezetője akkor azt mondta, a kezdeményezés célja, hogy az egész magyar közvélemény tisztán lásson. Szekeres Imre kiemelte: a kormány támogatja, hogy parlamenti vizsgálóbizottság is foglalkozzon a Gripen vadászgépek beszerzésével, a döntéshozatal körülményeivel, a folyamat áttekintésével.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden az MTI-nek adott interjúban közölte: túl sok a kétely és a gyanú Magyarország szerepével kapcsolatban a Gripen-beszerzés ügyében. Hozzátette: úgy tudni, a Fidesz-kormány idején a Gripenek beszerzésével összefüggő előkészítő tanulmányban létezett egy egyértelmű sorrend a pályázók között, amely a meghatározó alapdokumentum volt a nemzetbiztonsági kabinet üléséig.

A miniszterelnök azt mondta, a kormány vizsgálata során nemcsak a 2001-es döntést, hanem a két évvel későbbi, a Medgyessy-kormány idején született szerződésmódosítást is áttekintik.

A Gripen-ügyben az MSZP és a KDNP is parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte. Az MSZP által kezdeményezett vizsgálóbizottság az Orbán-kormány Gripen-beszerzést megelőző szerződéskötését és annak körülményeit, a KDNP által kezdeményezett vizsgálóbizottság a Gripen vadászgépek lízingeléséről szóló szerződés 2003-as módosításának körülményeit vizsgálná.

A svéd Gripen gépek beszerzéséről az amerikai F–16-osok ellenében az Orbán-kormány nemzetbiztonsági kabinetje 2001. szeptember 10-én döntött. Az SVT svéd televízió június elején sugárzott tényfeltáró műsorából kiderült: mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. A műsor a Gripen gépeket gyártó BAE Systems-SAAB brit–svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását.

Magyarország egy 2003-ban kötött megállapodás értelmében több mint 210 milliárd forintért lízingel Svédországtól 14 Gripen vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.