Halmai: Színvonaltalan és cinikus az AB döntésének indoklása

Színvonaltalannak, cinikusnak nevezte az Alkotmánybíróság (AB) minapi döntésének indoklását Halmai Gábor, az Országos Választási Bizottság (OVB) tagja a közszolgálati televízió reggeli műsorában ahol arról beszélt: tart attól, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) a Fidesz népszavazási kezdeményezéseiben hozott döntése politikailag elfogult. Az Ab nem kívánt reagálni Halmai Gábor kijelentésére. A KDNP közleményében lemondásra szólította fel Halmai Gábort.

MNO
2007. 06. 07. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nem állítom, hogy az Alkotmánybírósági döntései általában politikailag elfogult döntések, tartok tőle és félek tőle, hogy ez egy kivétel” – mondta Halmai Gábor a műsorban. Mint hangsúlyozta: az OVB-t meggyanúsították, hogy politikailag motivált döntéseket hozott, az Ab-t azonban nem, holott mindkét testületbe pártok jelölik a tagokat.

„Nem biztos, hogy ezek a pártok által jelölt alkotmánybírók nem valamiféle párt – nem azt mondom, hogy utasításnak – de valamilyen pártszempontnak megfelelő döntést hoznak„ – tette hozzá az alkotmányjogász, akit korábban az SZDSZ és az MSZP javasolt alkotmánybírói posztra.

A liberális nézeteiről ismert OVB elnökhelyettes azt mondta: ismeri, hogy az ügyet előadó alkotmánybíró – Paczolay Péter – milyen kiváló alkotmányjogász, ezért azt is tudja, hogy ”az ő szakmai kvalitásai sokkal többre predesztinálják, mint erre a meglehetősen színvonaltalan, cinikus, érveket nem tartalmazó szövegre„, amit kibocsátottak a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kezdeményezések kapcsán.

Halmai Gábor úgy vélte: Nincs olyan tilalom, ami arról szól, hogy a három ügyben az OVB ne vehetne elő újabb érveket – jegyezte meg Halmai aki szerint ezért az Ab-nek ez a kitétele egy alkotmányos intézmény önállóságának, függetlenségének, szuverenitásának kétségbe vonását jelenti. Szerinte az a veszély, hogy az Ab a mostani népszavazási kezdeményezésekben hozott döntésével letért arról az 1993 óta követett gyakorlattól, amely a népszavazást kivételes, a parlamenti demokráciát kiegészítő eszköznek tartja.

Az ingyen sörről szóló népszavazási kezdeményezés kapcsán Halmai Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy bár ez a kérdés nyilván sarkított és ironikus, de analóg a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló kérdésekkel, és azt veti fel, hogy lehet-e olyan kérdésben népszavazást tartani, ami megterheli a költségvetést, mégis mindenki megszavazza, hiszen ”ki a fene„ akarna fizetni azért, amit ingyen is meg lehet kapni.

Az Alkotmánybíróság nem kíván reagálni Halmai Gábor kijelentésére – mondta Sereg András, a testület sajtófőnöke az MTI megkeresésére.

Mint ismeretes, a testület megsemmisítette az OVB-nek a vizitdíjra, a kórházi napidíjra és a képzési hozzájárulásra vonatkozó népszavazási kezdeményezések aláírásgyűjtő ívének hitelesítését megtagadó határozatát, így ez a három ügy is népszavazásra bocsátható.

Halmai Gábor alkotmányjogász az OVB-s elfoglaltságai mellett részt vett a kormány által az őszi tüntetések kivizsgálására létrehozott Gönczöl-bizottság munkájában is. Halmai korábban a budapesti székhelyű Soros-féle CEU-t is irányította.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.