„Nem állítom, hogy az Alkotmánybírósági döntései általában politikailag elfogult döntések, tartok tőle és félek tőle, hogy ez egy kivétel” – mondta Halmai Gábor a műsorban. Mint hangsúlyozta: az OVB-t meggyanúsították, hogy politikailag motivált döntéseket hozott, az Ab-t azonban nem, holott mindkét testületbe pártok jelölik a tagokat.
„Nem biztos, hogy ezek a pártok által jelölt alkotmánybírók nem valamiféle párt – nem azt mondom, hogy utasításnak – de valamilyen pártszempontnak megfelelő döntést hoznak„ – tette hozzá az alkotmányjogász, akit korábban az SZDSZ és az MSZP javasolt alkotmánybírói posztra.
A liberális nézeteiről ismert OVB elnökhelyettes azt mondta: ismeri, hogy az ügyet előadó alkotmánybíró – Paczolay Péter – milyen kiváló alkotmányjogász, ezért azt is tudja, hogy ”az ő szakmai kvalitásai sokkal többre predesztinálják, mint erre a meglehetősen színvonaltalan, cinikus, érveket nem tartalmazó szövegre„, amit kibocsátottak a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kezdeményezések kapcsán.
Halmai Gábor úgy vélte: Nincs olyan tilalom, ami arról szól, hogy a három ügyben az OVB ne vehetne elő újabb érveket – jegyezte meg Halmai aki szerint ezért az Ab-nek ez a kitétele egy alkotmányos intézmény önállóságának, függetlenségének, szuverenitásának kétségbe vonását jelenti. Szerinte az a veszély, hogy az Ab a mostani népszavazási kezdeményezésekben hozott döntésével letért arról az 1993 óta követett gyakorlattól, amely a népszavazást kivételes, a parlamenti demokráciát kiegészítő eszköznek tartja.
Az ingyen sörről szóló népszavazási kezdeményezés kapcsán Halmai Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy bár ez a kérdés nyilván sarkított és ironikus, de analóg a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló kérdésekkel, és azt veti fel, hogy lehet-e olyan kérdésben népszavazást tartani, ami megterheli a költségvetést, mégis mindenki megszavazza, hiszen ”ki a fene„ akarna fizetni azért, amit ingyen is meg lehet kapni.
Az Alkotmánybíróság nem kíván reagálni Halmai Gábor kijelentésére – mondta Sereg András, a testület sajtófőnöke az MTI megkeresésére.
Mint ismeretes, a testület megsemmisítette az OVB-nek a vizitdíjra, a kórházi napidíjra és a képzési hozzájárulásra vonatkozó népszavazási kezdeményezések aláírásgyűjtő ívének hitelesítését megtagadó határozatát, így ez a három ügy is népszavazásra bocsátható.
Halmai Gábor alkotmányjogász az OVB-s elfoglaltságai mellett részt vett a kormány által az őszi tüntetések kivizsgálására létrehozott Gönczöl-bizottság munkájában is. Halmai korábban a budapesti székhelyű Soros-féle CEU-t is irányította.
(MTI, MNO)
Az ukrán biztonsági szolgálat embere a Sebestyén József haláláról hazudó férfi
