Katasztrófa-orvostan – „Saját ürülékükben fetrengve”

Utólagos normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól a neves közéleti személyiségek által életre hívott Márciusi Charta, az egészségügyi ellátórendszert átalakító, vitatott jogszabályokra. Csókay András idegsebész rámutatott: idős, kiszáradt betegek válnak eszméletlenné, felfekvésekkel teli, saját ürülékükben fetrengve, egyszerűen azért, mert a személyzetet elbocsátják.

Hírösszefoglaló
2007. 06. 07. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon sokszor kérnek engem más kórházakba konzíliumokba az ország minden részéről, és elég jó rálátásom van a sürgősségi ellátásra, azon belül idegsebészeti ellátásra, és szörnyű példákat tapasztalok a kórházakban tett látogatások során – mondta Csókay András idegsebész az InfoRádiónak adott interjújában.

„Tapasztalom azt, hogy neurológiai, idegsebészeti osztályokra kiszáradt, eszméletlen betegeket küldenek rendszeresen más kórházi osztályokról azért, mert nincsen nővér, aki megitassa őket. Főleg krónikus belosztályokról, szociális otthonokból, idős, kiszáradt betegek válnak eszméletlenné, felfekvésekkel teli, saját ürülékükben fetrengve, egyszerűen azért, mert a személyzetet elbocsátják, ugye a volumenkorlát miatt mindenütt óriási elbocsátások vannak. Nincs, aki ápolja őket, amikor hatvan betegre jut egy nővér, ott nem lehet beszélni érdemi ápolásról” – számolt be lesújtó tapasztalatairól Csókay.

Hozzátette: „Az egyik legszörnyűbb élményem az volt, amit az egyik boncteremben láttam. Egy boncmester próbálta pakolni a hullákat, három hulla egy kocsin, egymás hegyén-hátán, valahogy úgy, ahogy Auschwitzban vagy Mauthausenben volt. A halott embernek is megvan a méltósága. A létszámhiány miatt ilyen szörnyű problémák vannak. Egy orvoskonferencián vettem részt, ahol kimondták, hogy próbáljuk hagyni a súlyos, nagy gazdasági és humán erőket felemésztő betegeket, inkább fókuszáljunk a középsúlyos betegekre, mert így a végeredmény, a halottak száma mégis kevesebb lesz. Ez megengedhetetlen.”

„Mindez a létszámcsökkentésből, illetve az anyagi forráskivonásból adódik. Ez a szörnyűséges helyzet, amit az egészségügyi kormányzat teremtett, tulajdonképpen amatőrré teszi az egész egészségügyi ellátórendszert. Itt nem egy pár halottról van szó, halottak százairól. Úgy gondolom, hogy összefogással van kiút” – világított rá a professzor.

A megoldással kapcsolatban Csókay a következőket mondta: „Az orvosok, nővérek nem tudnak sztrájkolni, ugyanis nem tudják igaz lelkiismerettel megtenni. Itt a társadalomnak kell felébredni. Erre nagyon jó lesz a népszavazás. A legfontosabb lépésnek a kármentést tartjuk. Felszólítjuk az átalakítás felelőseit a további meggondolatlan lépések felfüggesztésére és az eddig hozott intézkedések visszavonására, valamint az okozott károk jóvátételére.”

(Magyar Nemzet, Inforádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.