Nem valósult meg az az elemi igény, hogy a jogszabályokban rögzített feladatok ellátásához a humán erőforrást és a finanszírozási kereteket a büdzsé biztosítsa – jelentette ki sajtótájékoztatóján a PSZ elnöke. A változatlan finanszírozási szabályok létszámösszevonásokra ösztönöznek – mondta a szakszervezeti vezető, aki ugyanakkor a problémák között említette azt is, hogy a leginkább gondokkal küszködő kistelepüléseken élők nem a helyi iskolába járatják a gyermeküket.
Arató szerint is nehéz volt
Kétségkívül nagyon nehéz tanév volt az idei, hiszen régóta halogatott változások történtek, amelyek között jó néhány volt, amely komoly nehézségeket okozott az intézményeknek, a fenntartóknak és a pedagógusoknak egyaránt – mondta Arató Gergely. A finanszírozás átalakításával áttekinthetőbb viszonyokat teremtettek, s a térségeket ösztönző szabályozás miatt nagyon sok önkormányzat régóta halogatott iskolaátszervezési, összevonási döntéseket hozott meg. Az is igaz, hogy a pedagógusoknak a kötelező óraszámok emelése sok többletmunkát jelent, de ezt ellensúlyozza az, hogy az elrendelhető túlmunkát éppen a PSZ kezdeményezésére megszüntették, csökkentve az adminisztrációs terheket – mondta az oktatási tárca államtitkára.
A PSZ elnöke arra is figyelmeztetett, hogy noha a közoktatási törvény közelmúltbeli módosítása kiemelte a jogszabályból a díjazás nélkül elrendelhető plusz 2 órát, a finanszírozási szabályok nem változtak, így összességében akár 10-15 ezer pedagógus is állás nélkül maradhat majd.
Arató ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az oktatási tárcának erre vonatkozóan nincsenek adatai, mivel a döntéseket a fenntartók hozzák meg. Sok fenntartó például a be nem töltött álláshelyek megszüntetésével oldja meg a kérdést, anélkül, hogy el kellene bocsátania pedagógusokat – fűzte hozzá. Az államtitkár ugyanakkor reményének adott hangot, hogy a PSZ által említettnél kevesebb pedagógus veszíti el állását. Hozzátette: a szociális és munkaügyi tárcával közösen kidolgoztak egy csomagot, amely az állás nélkül maradó pedagógusok elhelyezkedését segíti, ezt jövő héten tárgyalják meg az érintettekkel.
A csomag többféle megoldást tartalmaz: egyrészt a Prémium Évek Program keretében a nyugdíj előtt állók tovább dolgozhatnának a nyugdíjig, másrészt hagyományos munkaerő-piaci és felsőfokú átképzési lehetőségeket kínálnak majd. Olyan lehetőségeket szeretnének teremteni, ahol az átképzéshez elhelyezkedési lehetőség, garancia is társul. E célra a munkaügyi tárca munkaerő-piaci alapjából 5 milliárdot fordítanának, s terveik szerint további keretszámokat különítenek el a felsőfokú szakképzési keretből. Azokat a programokat részesítik majd elsősorban előnyben, amelyek jobb elhelyezkedési lehetőséget biztosítanak az állásukat elvesztők tanároknak – tette hozzá az államtitkár.
(MTI)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
