Merrill Lynch: Masszívan lemarad a magyar gazdaság a térségben

Rekordütemben nőtt az idei első negyedévben a négy legnagyobb közép-európai EU-gazdaság (CE-4), amelyek átlagos összesített növekedését csak a lassabb növekedésű magyar gazdaság fogta vissza a még nagyobb rekordtól – áll az egyik vezető londoni befektetési ház térségi helyzetelemzésében.

MNO
2007. 06. 15. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Merrill Lynch globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által összeállított feltörekvő piaci áttekintések legfrissebb kiadása szerint a ház az eddigi növekedési adatok alapján úgy számol, hogy Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia átlagos együttes gazdasági növekedése 6,4 százalékos volt 2007 első negyedében a tavalyi azonos időszakhoz mérve.

Ez rekord, és a harmadik olyan negyedév egymás után, amelyben a négy ország együtt 6 százaléknál magasabb éves növekedést produkált, de Magyarország nélkül számolva a térségi gazdasági növekedés az idei első negyedben elérte volna a 7,2 százalékot.

A ház szerint a térségben – Magyarország kivételével – a „rendkívüli„ belső fogyasztás a növekedés fő hajtóereje. Az elemzők úgy számolnak, hogy ez az egy összetevő 5,3 százalékpontot ad hozzá a térségi növekedési ütemhez. Tekintve, hogy a ciklikus lendületet strukturális tényezők is kiegészítik – főként az EU-folyósítások –, az erőteljes térségi növekedés a következő néhány negyedben fenntartható lesz, jóllehet valamelyes lassulás lehetséges, ha lassulni kezd az euróövezeti növekedés.

A Merrill Lynch szerint a magyar gazdaság növekedési lassulása valamivel kisebb ugyan a korábban vártnál, a növekedési elmaradás a többi térségi országtól azonban így is „masszív”: a magyar növekedés az első negyedévben 2,7 százalékos volt, miközben Szlovákiáé 9,0 százalékos, Lengyelországé 7,4 százalékos, Csehországé 6,1 százalékos.

Az „egyetlen fénylő pont„ az exportdinamika: Magyarország exportnövekedése a második legjobb volt Szlovákiáé után a térségben, és ez az egyetlen hajtóereje a növekedésnek. Az exportráutaltság miatt azonban a magyar gazdaság egyben a legérzékenyebb is bármely külső sokkhatásra, miközben a pénzügypolitikai és költségvetési szigor a belső fogyasztás elhúzódó gyengeségét valószínűsíti – áll a Merrill Lynch térségi elemzésében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.