Egyre valószínűbb, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnök nem tudja simán lenyomni a szocialisták torkán a szabad demokratákkal kötendő koalíciós megállapodást. Az Index úgy tudja, az MSZP-ben több fronton is szervezkedésbe kezdtek annak érdekében, hogy megakadályozzák a kisebbik kormánypártnak tett engedmények gyors szentesítését.
Három szocialista szerveződés vidéki vezetői nyíltan a vasárnapra tervezett Gyurcsány-Kóka koalíciós megállapodás elhalasztás mellett kezdett agitálni. A Társadalompolitikai- és a Munkástagozat valamint Ésszerűség-felelősség platform bajai vezetői belső MSZP-s körlevélben tiltakoznak a múlt vasárnap megkötött egészségügyi finanszírozási kompromisszum miatt. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezetésével MSZP tárgyalócsoportja ugyanis az SZDSZ-el folytatott koalíciós tárgyaláson a több-biztosítós rendszer fokozatos bevezetése mellett döntött, amit egyébként a szabad demokraták a legfontosabb követelésként kezeltek az utóbbi hónapokban. A szocialisták országos választmányi tagjainak, valamint az MSZP országos elnökségének is megküldött levél megdöbbentőnek és felháborítónak titulálja a megállapodást, amely ellentmond a „frakció meghatározó egészségpolitikusa, egészségpolitikai szakértője, és az MSZP elnökségének több tagja” által korábban hangoztatott véleménynek.
A Magyar Szociális Fórum Egészségügyi Kerekasztala is elutasította a Gyurcsány-kormány tervét a társadalombiztosítási rendszer 49 százalékban történő magánkézbe juttatásáról, és arra szólítja fel a lakosságot, hogy védje meg az egységes társadalombiztosítási egészségügyi rendszert, melyet államilag összehangoltan és társadalmilag ellenőrzötten kell továbbműködtetni és fejleszteni.
A csütörtök este megtartott tanácskozáson, melyen többek között a Professzorok Batthyány Körének Elnöksége , a Magyar Orvosi Kamara, a Munkástanácsok Országos Szövetsége , és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is részt vett – MSZP-és megfigyelők és szakértőik mellett – közös közleményt fogadtak el. Ebben azt írják, hogy külföldi tapasztalatok szerint még a részleges privatizáció is azzal jár, hogy tömegek szorulnak ki az alapvető ellátásból. Idehaza is csak a leggazdagabbak engedhetnék meg maguknak, hogy kikerüljék a kialakuló várólistákat, és időben hozzájuthassanak a megfelelő egészségügyi ellátáshoz.
Elmondásuk szerint ők folyamatosan figyelmeztették a kormányt az egészségügyi „reform” várható súlyos következményeire a lakosság egészségére és a nemzet apadására nézve, de a koalíció úgy viszonyult a társadalmi szervezetek és szakértők véleményéhez, mintha a társadalom szava nem számítana. Ezért felszólítják a lakosságot, hogy védje meg az OEP-et, ne engedje meg a közösségi vagyon magánkézbe kerülését. A Kerekasztal támogatja a népszavazási kezdeményezést is, véleményük szerint: „széles társadalmi összefogással, egymás iránti szolidaritással miénk lesz a siker.”
A miniszterelnök egyébként szombaton ismerteti a megkötendő koalíciós megállapodás részleteit a párt országos választmánya előtt. A testületnek ott helyben kellene megszavaznia az egyezséget. Az egy hete tető alá hozott megállapodás miatt azonban egyes forrásaink szerint már a parlamenti frakció ülésén is komoly vita volt.
(index.hu, vg.hu, hirtv.hu)
Korábbi csapatát kiütötte a bombaigazolás, a Chelsea az első döntős a klub-vb-n
