Az MSZP-frakció rendészeti munkacsoportja szerint nincs szükség a Belügyminisztérium visszaállítására, de az igazságügyi minisztériumon belül nagyobb súlyt kell kapnia a rendőrségnek, például egy rendészeti hivatal létrehozásával – mondta Gál Zoltán, a munkacsoport vezetője szerdán Budapesten. Szakmai alapon az a meggyőződésünk, hogy ezt a rendszert megbontani nem kell. Jó dolog az, hogy integráltabb minisztériumok vannak, és ebbe beleillik a rendőrség és a büntetés-végrehajtás igazságügyi miniszter általi irányítása – közölte a kormánypárti politikus.
Gál ugyanakkor közölte: azt kellene elérni, hogy a minisztériumon belül kapjon nagyobb súlyt az a tevékenység, amelyet a miniszternek a rendészet területén kell végeznie. Mint mondta, ezt érdemes lenne szervezeti formában is kifejezni, például rendészeti felügyelet vagy rendészeti hivatal létrehozásával. Kifejtette: ennek a szervezetnek a vezetője csak a miniszternek lenne alárendelve, és a rendőrséggel kapcsolatos irányító és ellenőrző tevékenység nem tartozna közvetlenül a minisztérium apparátusához. Érezze a rendőrség is, hogy nem másodlagos a minisztérium tevékenységén belül – hangoztatta a politikus.
A munkacsoport vezetője a rendőrség és a határőrség a parlamentben hétfőn jóváhagyott integrációjával kapcsolatban közölte: a korábban kialakult struktúrát jónak tartják, örülnének, ha az integráció ennek keretében menne végbe. Kifejtette: az országos főkapitányságtól kezdve a megyei és a városi kapitányságokig integráltabb struktúrában kell működnie a testületnek, világosabb feladatelhatárolással. Az integráció nem járhat forráskivonással, de azt is tudomásul kell venni, hogy az átszervezés pluszköltségekkel jár – tette hozzá Gál.
A rendőrségi törvény módosításáról elmondta: a gumilövedék kikerült a tömegoszlatásra használható eszközök közül, de mint kényszerítő eszköz megmaradt. Hozzátette: létrejön a Független Rendészeti Panasztestület. Mint mondta, semmiképpen sem lehetséges, hogy ez a testület nagy apparátussal dolgozzon, ezért az Országgyűlés hivatalán belül kis létszámú titkárság segíti majd a munkáját. Gál megjegyezte azt is: ilyen nagyságrendű átszervezés a magyar államszervezetben nem volt az elmúlt száz évben.
(MTI)
Halló, itt Brüsszel
