Nyilatkoznak vagy fizetnek: július elsejétől jön az elvárt adó

Bár az Alkotmánybíróság az év elején alkotmányellenesnek találta a társasági és az osztalékadóról, valamint a személyi jövedelemadóról szóló törvénynek az úgynevezett elvárt adóra vonatkozó szabályait, a kormány nem mondott le az ebből származó bevételről.

MNO
2007. 06. 25. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmánybíróság korábban azt kifogásolta, hogy a törvényalkotó nem tette lehetővé az adózó számára, hogy bizonyítsa, valóban veszteséges, s nem a jövedelmét kívánja eltitkolni. Május közepén az alkotmánybírák kívánságának megfelelően módosította az Országgyűlés a szabályokat.

A július elsejétől hatályba lépő új rendelkezések szerint a vállalkozások két lehetőség közül választhatnak, ha az adózás előtti eredményük nem éri el a törvény által meghatározott nyereségminimumot: vagy bevallást kiegészítő nyilatkozatot tesznek, vagy megfizetik az elvárt adót. A nyereségminimum a beszerzési költségekkel csökkentett bevétel két százaléka.

Ha az adóhatóság kétségbe vonja a gazdasági események valódiságát és megtörténtét, illetve azt, hogy a költségek ténylegesen a vállalkozás érdekében merültek fel, akkor mindezt az adózónak kell bizonyítania. Ellenkező esetben becsléssel állapítja meg az APEH az adó alapját. A hivatal azt is vizsgálhatja, hogy az egyéni vállalkozó, illetve a vállalkozás magánszemély tulajdonosa életvitelének biztosításához szükséges kiadásokra nyújthatott-e fedezetet a vállalkozásból megszerzett jövedelem. Ha úgy ítéli, hogy nem, akkor elrendelheti az adózó vagyongyarapodásának ellenőrzését.
(AS Network/vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.