ÖMV-MOL: jobb, mint az oroszok?

A MOL részvénycsomagjának osztrák felvásárlásával foglalkozik a Die Presse. A Die Welt a német honvédelmi minisztériumban történt adatvesztést ismerteti. Különös fátum-e, hogy elvesztek a brémai származású Murat Kurnaz kandahari amerikai tárborban történt kihallgatásáról szóló dossziék?

2007. 06. 27. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Peter Martos ÖMV-MOL felvásárlása: „Jobb, mint az oroszok” című cikkében foglalkozik a magyarországi székhelyű cég olajpapírjainak osztrák felvásárlásával. A MOL álláspontja világos: a régió két legnagyobb olajvállalatának szorosabb együttműködése a verseny végét jelentené, ami „előnytelen” lenne. Ebben az esetben az egykori monopolista olyan érvet használ, ami tőle szokatlanul hangzik: a MOL menedzsment olyan partnereket részesít előnyben – mondják – ahol az állam szerepe minimális. Az ÖMV esetében az osztrák állam a részvények 31,5 százalékot birtokolja, a MOL-nál 2006. decemberében az állami tulajdon utolsó morzsáit is felszámolták. A magyarországi konszern folytatni kívánja eddigi stratégiáját, melynek célja a részvényesek érdekeinek – tehát az ÖMV-nek is – növekedés általi képviselete. Az elemzők szerint a cég mindent megtesz, hogy a nagyobb partnerek, például a Gazprom számára nélkülözhetetlenné tegye magát. Másrészt maguk is aktívak a legfontosabb kitermelési területeken – kivéve a rendkívül ígéretesnek számító dél-magyarországi makói mezőt, ahol a kanadai Falcon gáz és olajipari konszern birtokolja jogokat. Oroszországban a MOL idén áprilisban vásárolta negyedik olajmezőjét: a Matjusinszkaja Vertikal cég átvételével a magyarországi cég 3200 négyzetkilométeren vásárolt kutatási és kitermelési jogokat a nyugat-szibériai Tomszk körzetében. A Miller & Lents elemző cég álláspontja szerint naponta 550 – 600 hordó olajat termelnek a nagyjából hatmillió hordóra becsült készletből. A terület kapcsolódik a Transznyeft csővezetékéhez. A MOL-t korábban azért bírálták, mert túl keveset tett terjeszkedése érdekében. A Gazprommal történő „Kék áram” együttműködésben a MOL egészen pragmatikus álláspontot képvisel. Amennyiben a vezetéket nyugati irányba meghosszabbítják, akkor számíthatnak a MOL-ra, ha az uniós Nabucco projekt megvalósítása a jelenleginél gyorsabban halad, akkor a magyarok ezt támogatják. Jelenleg mindkét nagyberuházás része a MOL stratégiai terveinek. „Jobb, mint az oroszok“, hangzott kedden, ahogyan a magyarok az „ő” olajvállalatuk, a MOL, ÖMV általi felvásárlását kommentálták. A megkérdezettek egyharmada elégedettnek tűnt; a nagy részük, miként Hernádi Zsolt MOL vezérigazgató is, azonban inkább zavarodottnak látszott. Az immár ÖMV tulajdonban lévő részvények korábban a Magyarországon élő orosz oligarcha-család, a Rahimkulovok kezében voltak. A „közvetítő“ a bécsi VCP Capital Partners pénzügyi csoport volt, mely a MOL részvényeinek öt százalékát tartja kezében.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Martin Lutz, A gondatlanság kellemetlen helyzetbe hozza a minisztert című cikkében ismerteti a legújabb Bundeswehr-botrányt. SPD és az FDP keményen bírálja Franz Josef Jung (CDU) honvédelmi minisztert, mert a Bundeswehr 1999-2003 közötti külföldi bevetéseinek teljes titkosszolgálati anyaga megsemmisült. „A honvédelmi miniszternek gondoskodnia kell arról, hogy még egyszer ne történjen ilyen baleset” – nyilatkozta Hans-Peter Bartels (SPD) honvédelmi szakértője. Az adatmegsemmisülés Jung elődje, Peter Struck (SPD) hivatali idejére esett. Bartels ugyanakkor kijelentette: nincs nyoma annak, hogy az adatvesztést szándékosan, rosszindulatúan, vagy tudatosan okozták volna. Bartels álláspontja szerint az adatvesztés a brémai származású Murat Kurnaz ügyének feltárását „nem akadályozza”. A Bundestag honvédelmi bizottsága az elitegység, a KSK 2002-es afganisztáni adatait kívánta bekéretni Kurnaz a kandahari amerikai tárborban történt kihallgatásáról. Bartels egyúttal a parlament erősebb ellenőrzését tartja szükségesnek a német elitalakulatok külföldi bevetésének esetében. Hasonlóan vélekedett Birgit Homburger az FDP frakcióvezető-helyettese, aki bírálta, hogy a parlamentnek szabályosan küzdenie kellett az információkért. Peter Wichert a honvédelmi minisztérium államtitkára a bizottság előtt kénytelen volt elismerni, hogy az általuk kívánt adatok egy mentési kísérlet során „2004 végén elvesztek”. A zöldek és a Baloldali Párt ugyanakkor kétségeiket hangoztatták a technikai üzemzavar kérdéseivel kapcsolatban. Christian Ströbele utalt arra a tényre, hogy 2006. novemberi levelében, melyben Wichert a KSK-egység afganisztáni akcióival foglalkozott, egyetlen hangot sem említett az adatvesztésről. „Ezért kételkedem abban, hogy az egész így történt” – fogalmazott Ströbele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.