Önkény és sarc? Feloszlatná a pécsi közgyűlést az ellenzék

A pécsi közgyűlés feloszlatását kezdeményezi a Fidesz és az Összefogás Pécsért Egyesület, ugyanis véleményük szerint a város önkormányzata, megválasztása óta, nem demokratikus keretek között működik, sorra születnek a rossz döntések, és folyamatos az ellenzéki vélemények mellőzése. Tasnádi Péter, Pécs szocialista polgármestere a kezdeményezésre reagálva elmondta: a közgyűlés feloszlatására tett javaslatról csak a neki címzett levél áttanulmányozása után alakítja ki az álláspontját.

MNO
2007. 06. 26. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feloszlatná a pécsi közgyűlést az ellenzék. Révész Mária, a feloszlatást kezdeményező Fidesz-KDNP-frakció vezetője elmondta, a városvezető koalíció politikáját megválasztásuktól kezdve az önkényesség és a lakosság megsarcolása jellemzi. Már az első érdemi közgyűlés áremelésekkel kezdődött és az év elejére volt olyan városi szolgáltatás, ahol több mint 50 százalékkal emelkedtek a fogyasztók terhei.

Kitért arra is, véleményük szerint a demokrácia megcsúfolása volt, amikor az önkormányzati tulajdonú cégek felügyelőbizottságaiba az ellenzéknek egyetlen helyet sem akart adni a városvezető koalíció. Többórás vitát követően mindössze hat, stratégiailag fontos cég irányításába nyerhettek végül bepillantást, miközben több városvezető honatya kettő, vagy annál több igazgatótanácsi, illetve felügyelő-bizottsági hellyel rendelkezik.

Szólt arról is, demokratikus jogaikat korlátozza a közgyűlés szervezeti és működési szabályzatának olyan módon történt módosítása, amely az ellenzék hozzászólási lehetőségeit drámai módon lecsökkentette. A frakcióvezető hangsúlyozta, véleményük szerint a városvezetés kettős politikát folytat, míg az egyik oldalon spórolásra kényszerítik a város lakóit, addig a másikon számolatlanul megy ki a pénz a városházáról. Például a Pécsi Városüzemelési és Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatójának távozása a cég éléről, az Európa Kulturális Fővárosa program építészeti igazgatójának menesztése, valamint a Pécsi Temetkezési Vállalat igazgatójának végkielégítése, egyaránt jelentős terhet ró a városra.

Megannyi hasonló intézkedés zajlott le az elmúlt nyolc hónapban, aminek köszönhetően a demokrácia sorra csorbát szenvedett.
Kitért arra is, hogy lépésükről, s annak indokairól levélben értesítették a város polgármesterét, amelyben egyben felkérték, a soron következő közgyűlésen vegye napirendre a pécsi közgyűlés feloszlatását.

Papp Judit, Pécs címzetes jegyzője elmondta, közgyűlés feloszlatására a hazai önkormányzatiság történetében alig akadt példa, ugyanis azt csak alkotmánysértés esetén, az Alkotmánybíróság döntését követően, az Országgyűlés rendelheti el.

Tanulmányozás után alakítja

Tasnádi Péter, Pécs szocialista polgármestere Révész Mária bejelentésére reagálva elmondta, véleménye szerint a Fidesz megint sajátos logikát követ, amikor úgy értelmezi a demokráciát, hogy az akkor működik, ha olyan döntések vannak, ami nekik kedvező. Kitért arra is, a választások óta az ellenzék folyamatosan vitatja a mandátumok kiosztását, mert másként szeretnék értelmezni a jogszabályt.

Szólt arról is, a közgyűlés az eltelt nyolc hónapban a Fidesz által javasolt indítványokat ugyan sorra megtárgyalta, ám sajnos kevés érdemi volt közöttük. Az ellenzéknek a közgyűlés feloszlatására tett javaslatáról pedig az ebben a tárgyban neki címzett levél áttanulmányozása után alakítja ki az álláspontját – közölte.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.