Péntek óta a Mol önvédelmi céllal folyamatosan vásárolta saját részvényeit az osztrák OMV ellenségesnek tekintett vásárlásai, valamint a Rahimkulov érdekeltségek befolyásszerzése miatt. A vásárlások nyomán az olajrészvény árfolyama kedden már a 30 ezer forintot is meghaladta, ezzel több befektetési tanácsadó cég elemzése szerint is túlértékeltté vált. A Mol csütörtök reggel közölte, hogy előző nap 237 ezer darab sajátrészvényt vásárolt 28 602 forintos részvényenkénti áron, az OTP Bank és az ING Bank közreműködésével.
Az állam nem vásárol a tőzsdén Mol-részvényt
Veres János pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten az Európai Beruházási Bankkal kötött szerződést követően kijelentette: „az állam nem vásárol a tőzsdén Mol-részvényt„.
A pénzügyminiszter leszögezte, Magyarországon nincs rá törvényi lehetőség, hogy az állam a tőzsdén részvényt vásároljon.
A miniszter aláhúzta, egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, hogy milyen módszerrel szeretnék kivédeni az esetleges ellenséges kivásárlást, mivel az rontaná a tervezett módszer hatékonyságát.
„Ha ismertetném azokat az eszközöket, amelyeket a kormány tervez az ellenséges kivásárlások megakadályozására, akkor rontanám a pozíciónkat” – hangoztatta a pénzügyminiszter.
A Molra figyelhet csütörtökön is a piac
Üzletkötők szerint a Mol-részvények kereskedésére koncentrálhat csütörtökön is a piac. Csáky Attila, az Unicredit üzletkötője szerint nehéz megjósolni a Mol árfolyamváltozásának előjelét. Hozzátette, hogy pozitív nyitásra számít, mivel az amerikai és az ázsiai piacok is emelkedni kezdtek a kínai kivételével. Keresztesi Andrea, a KBC Securities üzletkötője is bizonytalannak nevezte a Mol-árfolyam alakulását, különösen azzal összefüggésben, hogy a BA/CA bejelentette: 5,93 százalékos befolyással rendelkezik a Molban. Az üzletkötő szerint jelenleg csak találgatás folyik arról, hogy ki állhat a BA/CA részesedés mögött.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 876,34 pontos eséssel, 28 565,46 ponton zárt szerdán. Az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 2,98 százalékos gyengülés. A részvények forgalma 78,5 milliárd forint volt, ebből a Mol forgalma 51,6 milliárd forint volt. A Mol szerdán 1500 forinttal, 5 százalékkal 25 800 forintra esett a keddi zárásról.
Ellenséges kivásárlás
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellenséges kivásárlásnak nevezte szerdán az OMV lépését, amellyel 18,6 százalékra növelte részesedését a Molban, és kijelentette, hogy minden eszközzel igyekeznek meghiúsítani azt. Ezt követően a Fidesz közölte, hogy támogatja a kormányt e cél elérése érdekében. A Mol üdvözölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdai nyilatkozatát. Budai Bernadett kormányszóvivő szerdán közölte: a kormány nem tekinti barátságos lépésnek, hogy egy állami tulajdonban lévő külföldi társaság előzetes értesítés nélkül részvényvásárlási akcióba kezd azzal a szándékkal, hogy kontrollt szerezzen a Mol fölött.
(MTI)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
