Az, hogy a politika iránti közbizalom megbomlott, annak is köszönhető, hogy a 2006-os választásokon az embereket „megszerzendő voksoknak” tekintette a kormány, aztán a győzelem után semmibe vette őket – jelentette ki Orbán Viktor a Heti Válasznak adott interjújában.
A programokkal tele a padlás, az új többségnek inkább eszmére van szüksége – mondta Orbán. A Fidesz elnöke szerint ha Franciaország eldöcög takarékos kampányokkal, mi is kizárhatnánk a politikából a fizetett reklámokat, óriásplakátokat. Javasolta, hogy radikálisan új alapokra kell helyezni a politikai reklámot. A pártoknak arról is meg kéne állapodniuk, hogy a törvény erejével kizárják a kampányból a fizetett reklámokat, ideértve a rádiót, a televíziót és az óriásplakátokat is. Ezzel olcsóbbá válna a politika.
Orbán elmondta: „A politika eredendően azt jelenti, hogy világossá kell tenni az ország előtt álló lehetőségeket, és segítséget kell adni az embereknek a választásban.” A politikai hazugság megoldásaként a jó kormányzati teljesítményt említette, ami nélkül nem lehet helyreállítani a politika iránti bizalmat.
Az MSZP támogatottságáról Orbán azt mondta, számos, egymásnak ellentmondó felmérés lát napvilágot, de a legmértéktartóbb becslések is azt mutatják, hogy 2006 tavaszához képest ma legalább félmillióval többen fordulnak bizalommal a Fidesz felé. „Ez az új többség. Várják, hogy a Fidesz valamit nyújtson nekik – lehetőleg többet, mint egy programot. Programokkal tele van a padlás. Az új többségnek eszmére van szüksége. Ez a kölcsönös felelősségvállalás, az erős Magyarország eszméje – ami nem más, mint a XX. század szociális piacgazdaságának magyar, a globális gazdaság XXI. századi körülményei között is alkalmazható változata” – véli Orbán.
A Fidesz ellenfeleként nem az MSZP-t említi a pártelnök, hanem azokat az okokat, amelyek véglegesen legyengítik Magyarországot. Mint fogalmazott: „Az alapkérdés ugyanaz, mint Angliában: meddig lehet baloldali bázison neoliberális politikát folytatni? Hiszünk-e az olyan emberi erényekben, mint a józanság, megfontoltság, tisztesség, felelősség.”
A demokrácia valójában az önálló mérlegelésre képes, felelősséggel döntő ember eszményére épülne.” Általános tanulságként megfogalmazta, hogy minden támadás, amit mint a Fidesz, mint pedig maga Orbán túlélt, valójában erősebbé tették őket.
A népszavazással kapcsolatban elmondta, hogy ez a fajta véleményalkotás visszaadja az embereknek azt a lehetőséget, hogy a valós helyzet tudatában értelmes vitát folytathassanak a saját és az ország jövőjét érintő legfontosabb kérdésekről. Orbán a népszavazást az erős Magyarországhoz vezető út fontos állomásának tekinti. Mint mondta, az az ország nem lehet erős, amelynek polgárai ki vannak szolgáltatva a hatalom hazugságainak. A Fidesznek most az a célja, hogy minél hamarabb – és egyszerre – lehessen megtartani a népszavazást az általa kezdeményezett kérdésekben. Ennek érdekében ősszel megkezdjük összegyűjteni az aláírásokat” – mondta Orbán.
Dolgoznak az áramszolgáltatás helyreállításán vihar közben is
