Az államtitkár elmondta: a cél az, hogy a közszolgálatban jobban érvényesüljön a teljesítményelv és a közpénzek takarékos felhasználásának követelménye. Ehhez arra van szükség, hogy egyértelmű és számon kérhető elvárások fogalmazódjanak meg, rugalmasabbá váljanak az alkalmazási szabályok, és a jelenleginél nagyobb elismerést kapjanak azok, akik magas színvonalon teljesítenek – tette hozzá.
Szetey Gábor hangsúlyozta: korszerűsíteni kívánják a humánerőforrással gazdálkodást, ösztönözni szeretnék a fiatal, felkészült szakemberek pályára kerülését.
A kormánypárti képviselők támogatják, míg az ellenzéki képviselők jelen formájában nem tudják elfogadni a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosítását – hangzott el kedden a Parlamentben.
Gúr Nándor (MSZP) közölte: a törvénymódosítás egy megújuló, új kiválasztási metóduson alapuló tervezetet rak össze, olyat, amely a fiataloknak, a rátermetteknek ad helyet. Mint mondta, fontosnak tartja, hogy bekerült a javaslatba a próbaidő kötelezettségének legalább három hónapos fenntartása.
Répássy Róbert (Fidesz) szerint a kormány szétveri a közigazgatási kart, mert a versenyszemlélet kiszolgáltatottságot jelent. Véleménye szerint ez a törvény „betetőzése„ annak a folyamatnak, amely egy évvel ezelőtt elindult, ugyanis – mint fogalmazott – éppen egy éve van a kormány célkeresztjében a közszféra. Közölte: módosító indítványokat nyújtanak be a javaslathoz.
Geberle Ezsébet (SZDSZ) hangsúlyozta: a liberális párt üdvözli a főtisztviselői kar megszüntetését. Karsai Péter (MDF) szerint a javaslat több olyan rendelkezést tartalmaz, amelyek ellenzéki szemszögből is indokoltak, és akár támogathatóak is lennének, de az MDF nem tudja támogatni azt az elképzelést, amely csökkenti a munkavállaló szabadságának mértékét.
Az MSZP szerint kedvező változásokat hoz a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyát módosító előterjesztés; a Fidesz nem ért egyet a koncepcióval.
A törvényjavaslat kedvező változásokat hoz a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak, átláthatóbbá teszi a viszonyokat, és lehetőséget ad arra, hogy a társadalom részéről igényelt civilesítés megvalósulhasson.
Csampa Zsolt (Fidesz) közölte: a Fidesz nem ért egyet a törvényjavaslattal, és nem támogatja, hogy a kormány szinte minden munkakört civilesítene a rendvédelmi szerveknél.
Kis Zoltán (SZDSZ) szerint helyes, hogy a törvényjavaslat tartalmazza a próbaidőt, vagyis ki lehet próbálni a jelentkezőt az adott munkakörben. A felmentési időnek miért ne kellene alkalmazkodnia a jogviszonyhoz? – tette fel a kérdést.
Karsai Péter (MDF) a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetekre hivatkozva azt mondta: a törvényjavaslat több problémát is felvet, és veszélyeztetni fogja a büntetés-végrehajtás zavartalan működését.
MTI
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
