„A hétfői kamatdöntés megalapozott volt, és sajnálom, hogy a rendelkezésünkre álló új információkat és összefüggéseket nem sikerült megfelelően kommunikálnunk az elemzői kar számára„ – mondta Simor András. A Magyar Nemzeti Bank elnöke közölte: a KSH által közölt bérstatisztikát a jegybank stábja tisztítja, illetve korrigálja és „megpróbálja ebből kitalálni, hogy mennyi lehet a gazdaság fehéredésének hatása és mennyi lehet a normál béremelkedés hatása.” Hozzátette: a KSH bérstatisztikája és az MNB által összeállított modell között az olló tovább nyílik, egy hónap ezelőtt 1,5 százalék volt, most már több mint 3 százalék.
Túlbecsüljük az uniós forrásokat
Ezt megelőzően a Magyar Fejlesztési Bank 15 éves évfordulója alkalmából rendezett konferencián Simor elmondta, hogy az Európai Unió pénzügyi alapjainak felhasználása potenciálisan pozitív hatást fejt ki a magyar gazdaságra, miközben túlbecsüljük e források jelentőségét. Az állam gazdasági szerepéről Simor András elmondta: az állam csak olyan beruházásokban vegyen részt, amelynek több a társadalmi haszna, mint a költsége, és amelyeket a piac a megfelelő formában nem valósítana meg.
Az EU-s alapokból megvalósítható fejlesztéseknél „nagy a kísértés, hogy amire állami forrásból nem futja, azt a kormányzat EU-s forrásból oldja meg„ – figyelmeztetett a jegybank elnöke. Véleménye szerint az infrastruktúra fejlesztésénél EU-s források akkor hasznosulnak a leghatékonyabban, ha minél több pénzt ”fektetünk az agyakba, s viszonylag kevesebbet a vasakba„. Az infrastruktúra fizikai fejlesztésénél is fontosabb az oktatás, az egészségügy és a környezetvédelem korszerűsítése – tette hozzá Simor András.
Meglepő döntés
A piaci elemzők többsége a kamatdöntés után meglepőnek minősítette a Monetáris Tanács lépését, hogy 25 bázisponttal 7,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. Több elemző rámutatott, hogy májusban a versenyszféra hasonló bérnövekedési dinamikája miatt nem változtatta a kamatot a tanács, és sok elemző úgy vélte, hogy a testület június 25-iki ülésén nem a bérkiáramlás alakulását tartotta szem előtt a döntés meghozatalakor, hanem a forint erősödőse miatti félelem vezérelte.
(MTI)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
