Tarcisio Bertone bíboros államtitkár elnökletével, szerdán délután a Vatikánban összejövetelt tartottak, amelyen bemutatták a különböző püspöki konferenciák képviselőinek a Pápa már előzetesen bejelentett „Motu proprio”-jának tartalmát és szellemiségét – áll a Szentszék sajtóközleményében.
A dokumentum a XXIII. János által 1962-ben közzétett Misekönyv használatáról szól – ismertetia dokumentum. (Ez volt a trienti rítusú misekönyv utolsó hivatalos verziója a II. Vatikáni Zsinat liturgikus reformját megelőzően.)
Azt Szentatya részletes levele kíséretében a tervek szerint néhány napon belül közzé teszik, és minden püspöknek elküldik, megjelölve az intézkedés életbe lépésének időpontját – tudatja a közlemény.
Valószínűleg kiszélesedik a II. Vatikáni Zsinat előtti katolikus rítus, a XVI. század óta használt, a tridenti zsinaton bevezetett misézési rend alkalmazásának köre – közölte Szerdahelyi Csongor, a Magyar Katolikus Püspöki Kar sajtóosztályának vezetője. Az egyház az 1962–65 között tartott II. Vatikáni Zsinaton vezette be a szembemiséző oltárt és az anyanyelvi misézést, ezzel megváltoztatva a Tridenti Zsinaton (1542–63) bevezetett liturgiát. A tridenti rítus szerinti misézésnek ma igen szigorú szabályai vannak, csak püspöki engedéllyel lehetséges, most várhatóan ezt törlik el.
Egyes hírügynökségi jelentésekkel ellentétben azonban nem azt teszi lehetővé a pápa, hogy latinul lehessen misézni, mivel azt jelenleg is lehet (a Vatikán hivatalos nyelve is a latin), több budapesti templomban miséznek rendszeresen latinul is – ismertette Szerdahelyi.
„XVI. Benedek pápa lehetővé teszi, hogy a római katolikus egyház istentiszteleti szertartásait latinul tartsák, mint az évszázadokon keresztül a II. Vatikáni Zsinatig (1962–65) gyakorlat volt” – írják hírügynökségi jelentések, amelyek így folytatódnak: „A latin nyelvű misézést lehetővé tevő pápai rendeletet várhatóan a jövő héten küldik el a világ katolikus egyházmegyéinek a vezetőihez, vagyis valamennyi püspökhöz, és ekkor válik kötelező érvényűvé”.
Szerdahelyi hozzátette: a hír azon kitétele sem igaz, hogy a pápa ezzel „II. Vatikáni Zsinat szellemét jelképesen törli el”, és hogy „az egyházi vezetők szorongva várják, hogy az egyházfő milyen mértékű változtatások mellett döntött”. A pápa ugyanis nem teszi kötelezővé a régi rítust, csupán kitágítja használatának lehetőségeit a hagyományok megőrzésének jegyében.
(MTI, MNO)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
