Szudán: halál a hitehagyókra

Különös körülmények között vesztette életét a dárfúri helyzet kivizsgálásával megbízott Madzsdzúb al-Khalífa, írja az al-Masáhír című szudáni napilap. Az al-Dzsazíra televízió arról tudósít, hogy az ENSZ javaslata szerint meg kell erősíteni a libanoni–szír határ védelmét. A Dzsarídat al-Dzsazíra cikkéből pedig az derül ki, hogy nem tétlenkednek a szaúdi bírák, ha halálos ítélet meghozataláról van szó.

Kun Zsuzsanna
2007. 06. 28. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Masáhír

Különös körülmények között vesztette életét Madzsdzúb al-Khalífa, a szudáni miniszterelnök tanácsadója, a dárfúri ügyek kivizsgálásával megbízott 55 éves politikus. A hírek szerint al-Khalífa tegnap testvéreivel éppen a Szudán északi részén fekvő szülővárosába tartott, amikor a baleset bekövetkezett. A hivatalos közlések, és szemtanúk vallomása szerint hirtelen tűz ütött ki a motortérben, az autó felborult. Al-Khalífa még a helyszínen meghalt, testvérei kórházba szállítás közben hunytak el. Halálának híre meglepte a nemzetközi közvéleményt is. Az ENSZ főtitkára szóvivőjén keresztül részvétét fejezte ki az elhunytak családtagjainak. Al-Khalífa munkásságát méltatva pedig azt nyilatkozta: „Kiváló politikus volt, a dárfúri helyzet békés rendezésének elkötelezett híve.” Az elhunyt politikus a kormányzó Nemzeti Gyűlés Pártjának vezető személyisége volt. 1989 óta tevékenykedett, mint Umar al-Basír miniszterelnök tanácsadója. Munkájának köszönhető a véres villongásokat lezáró tavalyi abúdzsai békeszerződés aláírása is.

Al-Dzsazíra

Elkészült az ENSZ főtitkárhoz tartozó nemzetközi vizsgálóbizottság jelentése a szír–libanoni határon keresztül folyó fegyvercsempészeti akciókról. Az öt főből (algériai, dán, svájci, jamaicai, német) álló bizottság három hete kezdte meg a munkáját, végigjárva a hivatalos határátkelőket ellenőrizték a határrendészeti szervek munkáját. A megfigyelők jelentésükben a következőképpen fogalmaznak: „a Libanonban uralkodó állapotok nem kedveznek a fegyvercsempész akciók megakadályozásának.” Az ellenőrök kifogásolták azt, hogy a rendőri szervek gyengének bizonyulnak, aminek leginkább a politikai akarat hiánya, és a kusza állapotok az okai.

Dzsarídat al-Dzsazíra

Nem tétlenkednek a szaúdi bírák, amikor halálbüntetések kiszabásáról van szó, írja a szaúdi napilap. A vallásjogi (saría) bíróságok idén már 101 embert ítéltek halálra, főként erőszakos bűncselekmény elkövetőit, de ez lett a sorsa több kábítószercsempésznek és „hitehagyónak„ is. Ez a szám viszonylag magasnak mondható, hiszen 2000-ben összesen 113 emberre mondtak ki ilyen szigorú ítéletet. Ezután az elítélt még királyi kegyelemben reménykedhet, amit leginkább különböző emberi jogi szervezetek szoktak kérni egészségi állapotra hivatkozva. Ám a jóváhagyott kegyelmek száma az utóbbi időkben csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.