Tubes: az SZDSZ támogatja a változtatási tilalmat

Megszavazza az SZDSZ a tubesi NATO-lokátor tervezett építése helyszínére szóló változtatási tilalmat, úgy látják ugyanis hogy a kormány rossz döntést hozott – derül ki Bretter Zoltán bejelentéséből. A pécsi SZDSZ-es vezető szerint „a legkevésbé rossz helyszínt kell kiválasztani”.

MNO
2007. 06. 06. 12:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az SZDSZ szerint a kormány rossz döntést hozott, amikor a Zengőről a Tubesre helyezte át a katonai lokátor kijelölt helyét, ezért ha a pécsi önkormányzat csütörtökön napirendre tűzi a kérdést, az SZDSZ pécsi önkormányzati képviselői megszavazzák a helyszínre vonatkozó változtatási tilalmat – jelentette ki Bretter Zoltán. Mint mondta, az ügyben már a liberálisok és az MSZP között is feszültség van.

Megszavazzuk a tilalmat, mert a kormány rossz döntést hozott, amikor arról határozott, hogy a radart a Zengőről a Tubesre telepítsék. A Tubes-ügy mára félelmet keltett, szélsőséges mértékben megosztotta a város politikai életét, megmérgezte közéletét. A Honvédelmi Minisztérium (HM) pedig semmit nem tett, hogy eloszlassa a pécsiek félelmeit – indokolta a döntést Bretter Zoltán SZDSZ-es képviselő.

Hozzátette: a HM a mai napig egyetlen szóval sem indokolta, miért nem a Zengőn és miért a Tubesen akarja elhelyezni a katonai objektumot, a kormány miért változtatta meg korábbi döntését, amelyet már minden jogorvoslati fórum helybenhagyott. (Ismert: a kormány a helyi lakosság és a civil szervezetek, illetve a környezetvédők nyomására állt el a védett természeti értékkel teli Zangő katonai feléhasználásának tervétől. A Zengő megóvását Sólyom László is támogatta – a szerk.)

Bretter rámutatott: amikor az új döntés megszületett, elmulasztották kikérni az érintett pécsi polgárok, döntéshozók véleményét. A párt képviselője úgy ítélte meg, a HM az építési engedélyezési eljárás során több ponton szabálytalanul járt el, s bár a radar helyszínével kapcsolatos döntés nem az önkormányzat felelőssége, azt a városra terhelte.

Révész Mária, a közgyűlés Fidesz-KDNP frakciójának vezetője úgy reagált, hogy „az SZDSZ a politikai libikókán billeg. Miután érzékelték, hogy jelentős a lakossági ellenállás a lokátorral kapcsolatban, pusztán szavazatszerzési trükk, hogy a lokátorellenesek tábora mellé oldalognak”.

Reméljük, hogy nem az utolsó utáni másodpercre taktikázták az átállást, és valóban lesz mód érdemi döntést hozni ebben az ügyben. Kár, hogy nem előbb jutottak erre a döntésre, kár, hogy nem március 12-én, vagy március 22-én szavazták meg a változtatási tilalmat, és nagyon kár, hogy május 31-én nem jöttek el az SZDSZ-es képviselők, és így gyáván közreműködtek a közgyűlés határozatképtelenné tételében – fogalmazott a frakcióvezető.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005 novemberében jelentette be, hogy a kormány a Pécs melletti Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart, amelynek felépítése civilek ellenállása miatt korábban meghiúsult.

Pécsi civil szervezetek tavaly szeptemberben aláírásgyűjtésbe kezdtek egy Tubessel kapcsolatos népszavazás kiírásáért. Az idén márciusban megtartott helyi népszavazás érvénytelen lett, ugyanakkor a szavazók többsége elutasította a radar építését. A kormány ezt követően úgy döntött: a Tubesen épül meg a lokátor.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.