Navracsics Tibor arra szeretne választ kapni Gyurcsány Ferenctől, hogy tényleg annyira gazdag-e Magyarország, hogy nélkülözni tudja a külföldre vándorló több ezer orvost – hangzott el a Fidesz frakcióvezetőjének szerdai sajtótájékoztatóján.
A fideszes politikus szerint az uniós csatlakozás óta új jelenség, hogy a magyar orvosok a távozás okaként már nem csak a magasabb kereseti lehetőséget, hanem az orvosi szakma lebecsülését és a munkakörülményeket is megjelölik.
Navracsics utalt arra, hogy az uniós csatlakozás óta új jelenség, hogy a magyar orvosok nem csak a magasabb kereseti lehetőséget, hanem az orvosi szakma lebecsülését és a munkakörülményeket is megjelölik a távozás okaként.
Menekülő orvosok, fejetlenség
Mint mondta, a Magyar Kórházszövetség tavalyi adatai szerint 2500 szakorvos hiányzik a kórházakból, az uniós csatlakozás óta ugyanakkor 1850 szakorvost kapott igazolást külföldi elhelyezkedéshez, s közülük 88 százalék középkorú, aki már tapasztalt, de még szép pálya áll előtte.
A frakcióvezető felhívta a figyelmet arra, hogy a július 1-től működő Állami Egészségügyi Központ orvosai közül is többekben felmerül, hogy külföldre menjenek, hiszen nagy a bizonytalanság az ott dolgozók körül, a központ 2450 egészségügyi dolgozójának közel a felét el akarják bocsátani, de még senki nem tudja, kinek kell mennie.
Cseppben a tenger
A frakcióvezető szerint az Állami Egészségügyi Központ helyzete, az ott uralkodó tanácstalanság, káosz és összeomlás „mint cseppben a tenger” mutatja meg mai kormányzati politika lényeges tulajdonságait.
Mint mondta, a központ a kormány szándékai szerint az egészségügyi átalakítás zászlóshajója akart lenni, amely majd megmutatja a jövő egészségügyét. „Látjuk és elborzasztó. Ha tényleg így lesz, akkor nagyon nehéz holnap vár ránk” – jegyezte meg.
Navracsics Tibor szerint a központ vezetőjének kinevezésekor nem a szakmai tapasztalat és a rátermettség volt a szempont, hanem, hogy „jóbarát” legyen, jól ismerje a miniszterelnök, ezért esett a választás Szilvásy György volt kancelláriaminiszter testvérére, Szilvásy Istvánra. Hozzátette: a központ példája jól mutatja azt is, milyen az, amikor egy reform pénzelvonással kezdődik, és az átalakítás lényege is az, hogy minél több forrást vonjanak ki az ágazatból, miközben a betegekkel vizitdíjat és kórházi napidíjat fizettetnek.
(MTI, MNO)
A fővárosba költözik Párizs
