CIA: Az al-Kaida erősebb, mint valaha?

A Washington Postban megjelent CIA-jelentés szerint az al-Kaida erősebb, mint valaha, tudósít az al-Dzsazíra hírtelevízió. A bahreiniek idegeit pedig az borzolja, hogy egy iráni lap országukat Irán egyik kormányzóságának tekinti.

Kun Zsuzsanna
2007. 07. 14. 14:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dzsazíra

A Washington Post csütörtökön hozta nyilvánosságra a CIA egyik jelentését, mely szerint az al-Kaida erősebb, mint valaha.

A cikk írójának egyértelműen az a célja, hogy Bush „terrorellenes” háborúját támadja. Hiába telt el hat év, az eredmények igen csekélyek. Bár katonai szakértők szerint Oszama bin Laden Afganisztánban rejtőzik, az általa alapított szélsőséges szervezet már rég túllépte az országhatárokat. A világ minden táján elterjedt sejtek mára már csaknem önállósultak, és maguk tervezik akcióikat. A CIA-jelentés így fogalmaz: „Semmi kétség afelől, hogy a beavatkozásunk nemzetközi koalícióba forrasztotta a különböző szélsőséges csoportokat.”

Brian Michael, egy neves amerikai terrorizmus-szakértő véleménye is hasonló: „Az Egyesült Államok a szélsőségesek ellen indított háborújával csak azt érte el, hogy az önállósult sejtek megjelenése miatt egyre több fronton kell helyt állnia.”

Condoleeza Rice Fox Newsnak adott interjúja is ezt támasztja alá: „Igaz a hír, hogy az al-Kaida helyzete megerősödött az afgán-pakisztáni határterületek szívében, ami Washingtont nagy mértékben aggasztja.”

A jelentés megszellőztetésével a demokraták Bush stratégiáját kívánják megtámadni. A Szenátus demokrata frakciójának vezetője így nyilatkozott: „Miközben bin Laden szabadon mozoghat az afgán-pakisztáni határon, addig Bush elnök helyi konfliktusok kezelésére használja katonáinkat Irakban.” Ehhez azt is hozzátette, hogy pártja álláspontja szerint a jelenlegi vezetés elkótyavetyélte a terrorizmus elleni harcra szánt forrásokat azzal, hogy 2003 márciusában megtámadta Irakot, és így az európai és közel-keleti muszlimok egy részét a szélsőségesek táborába hajtotta.”

Al-Vatan

Különös cikk borzolta fel a múlt héten a bahreini közvélemény idegeit. A Kíhán című hivatalos iráni napilap a főszerkesztő tollából (aki mellesleg Hamanai elnök személyes tanácsadója) közölt egy írást, mely szerint az öböl menti arab állam Irán szerves részét képezi.

A szerző véleménye az, hogy Bahrein Irán egyik kormányzósága, amit törvénytelen módon szakítottak el a perzsa államtól, amikor a korábbi sah rendezési szerződést írt alá az amerikai és brit kormányzattal. Emellett még azt is hozzátette, hogy „a bahreini nép ma is olthatatlan vágyat érez aziránt, hogy visszatérjen anyaországa, Irán keblére.”

A cikk heves tiltakozást váltott ki kormányzati és média szinten egyaránt. Az arab média abszurd kijelentésnek tartja a perzsa újság felvetését, arabságukra büszke népnek kiáltva ki magukat. Még akkor is, ha a lakosság többsége síita felekezetű muszlim.

A manamai vezetés ezzel egy időben levélben követelte a teheráni kormányzattól, hogy hivatalosan határolódjon el az ominózus írástól. Az arab állam külügyminisztere úgy véli, az ehhez hasonló kijelentések sértik a jó szomszédság és a barátság alapelveit.

Az ügynek regionális visszhangja is volt, az Öböl Menti Együttműködési Tanács vezetője szerint a cikk célja nem más, mint hogy viszályt szítson a térség államai között.

Mindez csütörtökön történt, azóta is folyamatosan több százan tüntetnek a manamai iráni nagykövetség épülete előtt. Azt már sikerült elérniük, hogy a követség nyilatkozatban határolódott el a cikk írójától és annak tartalmától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.