Elhalasztották a tőketerebesi hőerőműről szóló döntést

Ma tárgyalta volna a szlovákiai Tőketerebes önkormányzata a magyar határ mellé tervezett hőerőmű engedélyezését, a helyi és nemzetközi tiltakozás miatt azonban elhalasztották a döntést.

MNO-összeállítás
2007. 07. 10. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezett szénerőmű nem csak Magyarországon keltett komoly aggodalmakat, az összesen 22 ezer lakosú Tőketerebesen néhány nap alatt 7500 tiltakozó aláírás gyűlt össze. A környékbeli szlovákiai települések polgármesterei keményen tiltakoztak, és szóba került a térségi magyar-szlovák összefogás is. Az általános közfelháborodás hatására a tőketerebesi városháza most elhalasztotta az engedélyezésről szóló döntést, az július 18-án kerülhet újra terítékre.

Mint arról már korábban beszámoltunk, Sátoraljaújhelytől 20 kilométerre, Tőketerebesen épülne meg az a hőerőmű, amelynek 163 méter magas kéményeiből számítások szerint évente 4 millió tonna szennyező anyag jutna a levegőbe. A korom és más szennyező anyagok az uralkodó szélirány miatt magyar területen, pontosan a tokaji borvidék ültetvényein csapódnának le.

Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere levélben fordult a Miniszterelnöki Hivatalhoz, a környezetvédelmi és a földművelési miniszterekhez, a magyar EP-képviselőkhöz és a Greenpeace-hez, valamint aVilágörökség Magyar Nemzeti Bizottsághoz, hogy segítsenek megakadályozni az erőmű megépítését, amely ellen komoly tiltakozás kezdődött a szlovák oldalon is.

Hörcsik Richárd (Fidesz) hangsúlyozta, minden eszközt latba vet a terebesi terv megakadályozására: felkeresi Sólyom László államfőt, valamint Fodor Gábor szakminisztert, s arra kéri őket, segítsenek a terv megakadályozásában, hiszen a szénerőmű ökológiai katasztrófát okozna Magyarországon. Úgy vélte, egy ötvenéves technológia ellentétes volna az EU elvárásaival, ráadásul a szlovákok nem egyeztettek magyar partnereikkel sem kormányzati, sem regionális szinten.

Koncz Ferenc, a borsodi közgyűlés elnöke is elítélte az építkezés tervét, ugyanakkor a magyar kormányt teszi felelőssé a helyzetért. Ismeretei szerint a környezeti hatások vizsgálata elmaradt határon innen és túl.

(Magyar Nemzet, MNO, radio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.