Minden okunk megvan rá, hogy nagy magabiztossággal készüljünk a határnyitásra ez év végén – fogalmazott a kormányfő. Gyurcsány Ferenc kiemelte: Franco Frattini előrehaladott tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal egy új vízummegállapodásról, ami a magyar állampolgárok számára jelentős könnyítést hoz.
Azt reméljük, hogy ezek a tárgyalások pár hónapon belül befejeződhetnek – jegyezte meg a miniszterelnök.
Az Európai Bizottság alelnöke, bel- és igazságügyi biztos megerősítette: Magyarország schengeni övezethez csatlakozása 2007 decemberében létrejöhet. „A szárazföldi és a tengeri határokat decemberben tudjuk megnyitni, míg a légikikötőket jövő márciusban” – tette hozzá Franco Frattini.
Mint elhangzott, az unió tervei szerint a központi schengeni információs rendszert és a helyi információs rendszereket szeptemberre összekapcsolják. Az EU arra számít, hogy december végére, „egyfajta karácsonyi ajándékként” az európai polgárok számára megnyithatja a határokat – emelte ki.
„Ez lesz az európai polgári státusz egyik leglátványosabb, legkézenfoghatóbb megjelenése” – fogalmazott Franco Frattini.
A biztos az amerikai vízumrendszer módosítása kapcsán kiemelte: az amerikai kongresszusban tárgyalások folynak annak érdekében, hogy olyan rendszert vezessenek be, ami jelentősen egyszerűsítené az Egyesült Államokba történő beutazást.
Franco Frattini közölte: az amerikai belügyminiszterrel folytatott tárgyalásaiból kiderült, a kongresszus a nyári szünet után közvetlenül tárgyalja és várhatóan elfogadja azt az új törvényt, ami lehetővé teszi, hogy egységes rendszerben kezeljék az EU-s állampolgárokat, tehát megszűnnek az uniós állampolgárok között eddig fennálló különbségek.
Ez az eredménye annak a diplomáciai nyomásnak, amit az EU az Egyesült Államokra gyakorolt – jegyezte meg Frattini. Szerinte nem elfogadható, hogy az Amerikai Egyesült Államok a terror elleni harc legnagyobb szövetségesét, az EU állampolgárait első- vagy másodosztályú állampolgárokként kezelje.
Arra az újságírói kérdésre, hogy mi a véleménye Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a konferencián tett kijelentésére, miszerint az EU vonatára fel is lehet szállni, és le is lehet róla szállni, Frattini azt válaszolta: egyetért ezzel a mondattal, hiszen „az EU nem börtön vagy fogda”. Lehet úgy dönteni, hogy valaki belép, és együtt dolgozik velünk az európai integráció ügyén, de úgy is lehet dönteni, hogy valamelyik ország azt mondja: neki erre már nincsen tovább szüksége.
(mti)

Kisgyerekes apuka halt szörnyet az M3-ason