Az idei felvételi két újdonsága két csapás volt a felsőoktatási rendszerre – véli Mészáros József, a KDNP alelnöke és Hoffmann Rózsa, a párt országgyűlési képviselője. A politikusok közleményükben kifejtik: a tandíjfizetési kötelezettség tudata jelentős mértékben csökkentette a felvételizők számát. Sok család nem képes vállalni a terheket: az esetleg továbbtanuló gyermek létfenntartásának, könyveinek, jegyzeteinek költségén felül a tandíj már túl sok.
Az ellenzéki politikusok szerint az elviselhetetlennek ígérkező költségek miatt sokan kiszorulnak a felsőoktatásból, amely így nem a tehetség, hanem a szülők anyagi helyzete, a származás alapján biztosítja az ifjú nemzedék jövőjét. Emellett úgy vélik, hogy az új felvételi rendszer indokolatlanul Budapest-központú. Az idén bevezetett ponthatárszámítási metódus nyilvánvalóan ellenséges a vidéki felsőoktatási intézményekkel szemben. A központilag meghatározott felvételi ponthatár figyelmen kívül hagyta az ország és a magyar felsőoktatási rendszer számos sajátosságát, és végeredményben ellentmond a kormány hangzatos elvének a versenyről.
Mészáros József és Hoffmann Rózsa szerint a teljesítményelv hasznos és támogatandó, de most kiderült, ennek hangoztatása csupán üres szólam, valójában a kormányzat adminisztratív eszközökkel eldöntötte, mely intézmények maradhatnak meg. Olyan folyamat kezdődött, amellyel a KDNP nem tud egyetérteni – hangsúlyozzák. Nem szolgálja a magyar társadalom érdekeit, ha a vidéki felsőoktatási intézményeket felszámolják, a kevésbé tehetős környezetből származó gyerekeket a felsőoktatásból kiszorítják. Ez visszaveti hazánk fejlődését – vélik.
A KDNP felszólítja az oktatási kormányzatot, hogy gondolja át az idei tanulságokat, és sürgősen álljon elő olyan módosítási javaslatokkal, amelyek a magyar társadalom érdekeit szolgálják, esélyt adnak a szegény sorsú fiataloknak is.

Gulyás Gergely keményen helyretette Karácsony Gergelyt