Matolcsy: A magyar vállalkozások piac nélkül maradnak

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi ígéretével szemben az Európai Bizottság júniusban nem mondott igent az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjaira. Matolcsy György volt gazdasági miniszter szerint a kormány rossz stratégiája okán az uniós pénzekből fordított Marshall-segély lesz.

MNO
2007. 07. 10. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Júniusra ígérte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjainak brüsszeli elfogadását. Az igen azonban még nem született meg. Az operatív programok határozzák meg, hogy a következő hét évben mely területre mennyi pénz jut a lehívható uniós hétezer milliárd forintból – mondta a Magyar Hírlapnak adott interjújában Matolcsy György.

Az NFÜ szerint nincs szó csúszásról, a tartalmi tárgyalások ugyanis lényegében már lezárultak Magyarország és az Európai Bizottság között. A programok elfogadása a brüsszeli adminisztráció utolsó szakaszába jutott, ezért az NFÜ nem számít tartalmi változásokra. Szerintük a nyár közepére véget érhet a brüsszeli procedúra, így nem látják akadályát, hogy kétszáz új pályázatot írjanak ki a következő hónapokban.

„Az Új Magyarország fejlesztési terv programjaival több gond is van. A kormányzat hibás stratégiája az ok, ezért a háttérben óriási viták vannak„ – mondta a lapnak a közgazdász. Az Orbán-kormány gazdasági minisztere szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy az uniós támogatások hatvan-hetven százalékát betonba öntjük, ahelyett, hogy a vállalkozások támogatására és a gazdaság élénkítésére fordítanánk a hétezer milliárd forint többségét. Ezt az elmúlt hónapokban számos érdekképviselet és közgazdász is kifogásolta. A volt tárcavezető szerint ezek a kritikák Brüsszelben is megjelentek. Az Európai Bizottság például hiányolta, hogy kevés összeget szán a magyar kormány a kutatás-fejlesztés támogatására. Csak összehasonlításképpen: a fejlesztési terv hét évre szóló gazdaságfejlesztési operatív programjának kerete 690 milliárd forint, míg a közlekedésé 1703 milliárd.

Az uniós pénzekből a kormányzat hibás döntései miatt fordított Marshall-segély lesz, véli a közgazdász. Jó esély van arra, hogy az építőipari beruházások tömegét külföldi cégek nyerjék el. Ennek következtében az uniótól lehívható milliárdok kivándorolnak az országból, míg a magyar vállalkozások piac nélkül maradnak. Ezt az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége is lehetségesnek tartja, ezért szerinte is kérdéses, hogy az uniós milliárdokból mennyi jut a hazai cégeknek.

Mindent egybevetve, Matolcsy György szerint 2008 őszén érkezhetnek meg az első összegek az Európai Uniótól. Addig pedig a hazai építőipar és a gazdaság más ágazatai „tetszhalottként várják az esélyt a fellendülésre”.

(Magyar Hírlap)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.