Több olyan feladatot finanszíroznak a parlagfű elleni védekezésre szánt négymilliárd forintos keretből, amelyeknek semmi közük a programhoz – jelentette ki sajtótájékoztatóján Molnár Béla országgyűlési képviselő. Ezek között említette az ötletszerű programokat, a kommunikációs kampányt. Az utóbbi részeként beszélt arról az akcióról, amelyet egy nagyváros bevásárlóközpontjában szerveztek – a tavalyi parlagfűszezont követően.
A KDNP-s politikus szerint a hazai helyzet azt mutatja, hogy „folyik el a pénz„, arra viszont, amire szükség lenne, nem jut. Szükség lenne például műholdas megfigyelő rendszerre – mondta –, amely pontosan megmutatja, hogy Magyarország mely részei milyen mértékben fertőzöttek. A képviselő fontosnak tartotta megemlíteni, hogy Magyarország nemzetközi viszonylatban a fertőzöttebb országok közé tartozik, hiszen a magyar éghajlat kedvez a parlagfű megjelenésének.
Molnár Béla elmondta azt is, hogy az országban évente mintegy százmilliárd forint kárt okoz a parlagfű. Ebből csaknem ötvenmilliárd az egészségügy költsége, mivel a lakosság közel 25 százaléka allergiás a gyomnövényre. A fiatalok és gyerekek körében az arány harminc százalék körüli – tette hozzá. Emlékeztetett: az adatok szerint a parlagfűvel szembeni allergia kezeléséhez évente mintegy 21 milliárd forintot kell gyógyszerre fordítani, és 20-30 milliárd forint az orvosi ellátás költsége. A mezőgazdaság kára éves szinten hozzávetőleg 32 milliárd forint – tette hozzá.
A KDNP képviselője annak a véleményének adott hangot, hogy a bírság korábbi kétmillió forintos összegének ötmillió forintra emelésétől nem várható eredmény. A politikus hiányolta a politikai akaratot a probléma megoldására. Ezt mutatja szerinte, hogy az állam, amely a tulajdonában lévő 1,5 millió hektár földért felelős, nem jár élen a parlagfű irtásában. Emellett a felelősök között említette az önkormányzatokat, a kis- és nagyberuházások megrendelőit, valamint a földek magántulajdonosait is.
(MTI)

Hét kérdés, hét ország – őrült nehéz földrajzi kvíz