Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
1944. január 30-án – Hitler hatalomra jutásának évfordulóján – az ismert író, Martin Walser állítólag felvételét kérte a Nemzetiszocialista Német Munkáspártba (NSDAP) – olvasható a szövetségi archívum tagsági kartotékán. A felvételre 1944. április 20-án, Hitler 55. születésnapján került sor, akárcsak Siegfried Lenz, valamint az ismert német komikus, Dieter Hildebrandt csatlakozására. Az iratok eredetiségéhez kétség sem fér. Mindhárman úgy nyilatkoztak, hogy sohasem kérték tagfelvételüket, s fogalmuk sem volt arról, hogy felvették őket. Nyilvánvalóan megismétlődik az a négy évvel ezelőtti történet, amikor a Christoph König vezette nemzetközi kutatócsoport a Nemzetközi Germanista Lexikon elkészítésének munkálatai közepette hasonló bejegyzéseket találtak a náci párt kartotékaiban. Ott olyan neves tudósok nevére bukkantak, mint Peter Wapnewski és Walter Jens. Az érintettek már akkor is azzal védekeztek, hogy egy ügybuzgó helyi funkcionárius a tudtuk nélkül felvetette őket.
Die Presse (diepresse.com)
Alexej Miller, a világ legnagyobb földgáz-monopóliuma, a Gazprom igazgatótanácsának vezetője az energiatermelők globális szervezetének létrehozására tett javaslatot, melynek az ENSZ Biztonsági Tanácsa szolgálna példaképül. „A globális energiapiac kockázatai megkövetelik a világméretű energiabiztonság szervezetének megvalósítását, amit csak akkor lehet létrehozni, ha az országokon belüli legnagyobb cégek nem egymással versenyeznek, hanem globális multikként együttműködnek“ – nyilatkozta Miller a Kommerszant című lapnak. Ez azonos lenne egy kartell létrehozásával, amit a föld összes földgázfogyasztója megszenvedne. Egy ilyen szervezetnek, fogalmazott Miller, nem szabad a kitermelési mennyiségben megállapodni, hanem az árképzésben kell közös álláspontot képviselniük. A „földgáz OPEC-ének” létrehozására korábban már Putyin is utalt.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A jaltai konferencia eredetileg Ukrajna európai törekvéseiről szólt volna, de Gerhard Schröder ehelyett egy olyan beszédet mondott, amire az orosz nagykövet büszke lehetett. A volt német kancellár kiállt Európa kitűnő moszkvai kapcsolatai mellett. Schröder pár perc alatt elintézte Ukrajna uniós csatlakozásának témáját, majd olyan hevesen kezdett Oroszország mellett kampányolni, hogy az első sorban ülő Viktor Csernomirgyin sem tehette volna jobban. Arszenij Jacenjuk ukrán külügyminiszter kifejezéstelen arccal ült a pódiumon, és abban reménykedett, hogy végre az ő országának neve is egyszer elhangzik. Alekszander Kwasniewski volt lengyel elnök is unatkozva nézett. Marek Siwiec, az EP lengyel alelnöke ugyanakkor így fordult Karl-Georg Wellmann (CDU) képviselőhöz: „Németországban mindenki úgy gondolkodik, mint Schröder?” Manfred Grund CDU-képviselő az előadás után gonoszkodva jegyezte meg: Schröder nyugodtan tarthatta volna oroszul is beszédét.
Teljesen máshogyan beszél nyilvánosan és a magánbeszélgetéseiben Magyar Péter a nyugdíjasokról