Erős eséssel kezdődött a pénteki kereskedés a New York-i tőzsdéken, a Dow Jones például 200 ponttal került előző napi záró értéke alá, ám a Fed 38 milliárd dolláros infúziója a bankrendszer megsegítésére megtette a hatását, a nap végére minimálisra csökkentek a mínuszok.
A Dow Jones 0,23, a Nasdaq 0,45 százalékkal csúszott vissza, míg az S&P–500 0,04 százalékkal feljebbaraszolt. A vállalatok közül a Countywide Financial 3 százalékos esése volt kiugrónak mondható, melynek oka, hogy a szabályozó hatóságok szerint a jelzálogpiaci válság különösen nagy veszélyt jelent e bank pénzügyi egyensúlyára.
Az indexek nyereséggel zárták a hetet – a Dow minimálissal, két társa több mint 1 százalékos emelkedéssel –, ami egyértelmű bizonyítéka a piacok volatilis állapotának. Egyelőre senki sem mer vállalkozni arra, hogy megjósolja: a pozitív vagy a negatív irányba törnek-e ki a hullámzásból a részvényárfolyamok.
Európában az Európai Központi Bank pénteken is pénzinjekcióval igyekezett lecsillapítani a hitelpiacokon kialakult pánikot, ezúttal 61,05 milliárd eurót pumpált a pénzintézeti szektorba. Hasonlóan járt el a svájci jegybank is. (Péntek délelőtt a japán, az ausztrál, a dél-koreai és más ázsiai központi bankok is pénzügyi segítséget nyújtottak országaik bankjainak, igaz, jóval kisebb összegűt, mint amivel az ECB igyekszik javítani a rövid távú kamatfeltételeket.) A beavatkozások némileg enyhítették a feszültséget.
A pénteki európai esést a Société Generale vezette 5 százalékos zuhanással, de a Deutsche Bank részvényei is 3,5 százalékot vesztettek értékükből. A pénzintézetek mellett – a fémárak csökkenése miatt – a bányavállalatok szerepeltek rosszul. A frankfurti DAX 1,5, a párizsi CAC 3,1, a londoni Footsie 3,7 százalékkal csökkent.
(napi.hu)
Büntetések miatt alaposan megváltozott a Brit Nagydíj rajtsorrendje
