A nemzetközi devizapiacokon a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának gyengülésével párhuzamosan nagy összegeket szabadítanak fel feltörekvő piaci devizákból, és irányítanak át biztonságosabbnak ítélt eszközökbe – mondták el kereskedők. A folyamatot erősíti a hozamelőny ügyletek keretében a magasan kamatozó devizákban elhelyezett befektetések felszámolása is, különösen a legnagyobb ilyen pénzfelvételi forrás, a japán jen ellenében. A folyamat első számú kárvallottja a török líra, a dél-afrikai rand és a forint.
A reggel további mélyrepüléssel kezdődött
A szerda reggeli árfolyamhoz képest is tovább gyengült a forint a devizapiacon. Délelőtt az eurót 258,7 forint körül jegyezték: ez több mint hat forinttal gyengébb árfolyam, mint a kedd reggeli. A forintesésben jelentős szerepet játszott a tegnap nyilvánosságra hozott növekedési adat, mely szerint a hazai GDP 1,4 százalékkal növekedett a második negyedéves ciklusban az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A hazai valuta folytatódó gyengülésében szerepet játszott a japán jen erősödése, valamint az ideges nemzetközi hangulat az amerikai jelzálogpiaci válság miatt. Messze a szakértői várakozások alatt volt a tegnap nyilvánosságra hozott növekedési adat, ami befolyásolhatta a nemzeti valuta gyengülését: a forint árfolyamának lejtmenete a második negyedéves adatok közzététele után kezdődött.
Az MNO korábban megírta, hogy a BNP Paribas arról adott hírt: három befektetési alapjánál felfüggesztette a nettó eszközérték-kalkulációt. Korábban több amerikai bank befektetési alapjai csődöltek be, a befektetők pedig az Európából érkező hírek hatására arra számítottak, hogy a BNP Paribas alapjaival sem lesz majd másképp.
A félelmek nem igazolódtak be, így hétfőre a börzéken a kedélyek megnyugodtak, azonban a keddi rossz makrogazdasági adatok jelentősen rontották a hazai kilátásokat.
(MTI,radio.hu, napi.hu)
Carlos Alcaraz következő ellenfelét a sportszerűség sem érdekli hazai pályán
