A román illetékesek úgy döntöttek, hogy a szükséges vizsgálatokat magyar laboratóriumban végeztetik el – tájékoztatta dr. Búza László, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóságának vezetője az MTI-t hétfőn Budapesten.
A szakember elmondta: a hivatalos felkérés és a vizsgálandó két minta – gyümölcs-ízesítésű tejtermék – a múlt pénteken érkezett Magyarországra. A minták pentaklórfenol- és dioxin-szennyezettsége mértékének megállapítását a magyar szakemberek már megkezdték. Az eredmény előreláthatólag a hét közepére várható.
Búza László arról is tájékoztatott, hogy az általa vezetett igazgatóságon a múlt hét végére végeztek a szakértők 88 magyar, guargumit tartalmazó minta vizsgálatával. Ezzel befejeződött az igazgatóságra augusztus eleje óta elküldött, guargumit tartalmazó élelmiszerminták ellenőrzése.
Az elemzések egyetlen esetben sem mutattak ki egészségre káros, határérték feletti pentaklórfenol- illetve dioxin- szennyezettséget. Jelenleg már csak a napi rutin vizsgálatokat végzik – mondta az igazgató, jelezve, hogy még mintegy 2.000 tételt tartanak zárlat alatt Magyarországon, várva a külföldi eredményekre.
Egy-egy minta ellenőrzése esetén 16-17 vizsgálatot kell elvégezni. A dioxin-vizsgálat élelmiszerek esetén 220 ezer, míg takarmányoknál 240 ezer forintba kerül. A pentaklórfenol-ellenőrzés pedig 30-35 ezer forint. A Romániából származó élelmiszerminták ellenőrzésének díjáról a két országnak kell megállapodnia – tájékoztatott Búza László.
(MTI)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
