A Medián legutóbb egy 1996-os felmérésében kérdezte meg az embereket azokról a szélsőséges csoportokról, amelyek nyilas, antiszemita nézeteket hirdetnek, s akkor a lakosság 70 százaléka tartotta ezeket veszélyesnek, míg mára ez a szám 50 százalékra csökkent – olvasható a hetilap csütörtökön megjelent számában.
A megkérdezettek közül nőtt azoknak a száma, akik szerint ezek a csoportok azért nem veszélyesek, mert valódi problémára hívják fel a figyelmet.
A hetilap szerint a csökkenés egyik lehetséges oka lehet, hogy 1996-ban még olyan extrém formációk testesítették meg a szélsőjobbot, amelyeknek a politikai céljairól nagyjából egyformán, elítélően vélekedtek a választók, míg jelenleg a politika jobbszélén lévő csoportokat már csak a szavazók egy része tartja igazán szalonképtelennek.
A Magyar Gárda létrejöttét a többség veszélyesnek tartja, minden ötödik megkérdezettben személyes félelmet is kelt ez, a megkérdezettek 13 százaléka azonban kifejezetten rokonszenvez vele.
A többség (60 százalék) szerint a Fidesznek el kell határolódnia a gárdától, és Sólyom László köztársasági elnöktől is ezt várja a polgárok fele, bár 41 százalékuk szerint ennek az ügynek nincs akkora jelentősége, hogy a köztársasági elnöknek meg kellene szólalnia.
A felmérés szerint a kormánypárti szavazók az ellenzéket, míg az ellenzéki szavazók a kormányt tartják elsősorban felelősnek a gárda létrejöttéért.
Mint a lap leírja, most már nemcsak a kormánypárti szavazók és a bizonytalanok többségét, hanem a Fidesz-szavazók felét is a nyilas időkre is emlékezteti a kétszínű zászló.
(MTI)
Tízévesen figyelt fel rá a Manchester United, de nem ott lett Rooney csapattársa
