Pesti szerint a július 1-je óta érvényes ügyeleti rendre való átállásra az intézményeknek három napjuk volt, így jelentős részük felkészülni sem tudott a váltásra.
Mint mondta, az új rendben nem szakképzett orvosok ügyelnek, nekik készenléti ügyeletben kell lenniük, hogy szükség esetén behívhatók legyenek a kórházba. Úgy vélte, a behívás és a megérkezés ideje között eltelt idő egyes betegségeknél életet is veszélyeztethet.
Az ellenzéki politikus szavai szerint reform címén felelőtlen, etikátlan, az európai normákat figyelmen kívül hagyó emberkísérlet folyik az egészségügyben.
Pesti szerint az elmúlt hónapok változásainak eredményeképpen ismét megjelentek a pótágyak a kórházakban, zsúfoltság van, félig gyógyultan küldik haza az embereket, hosszabbodnak a várólisták, a képzett orvosok elhagyják az országot. Megjegyezte, hogy a kormány mobilitási programjára csupán tíz, állás nélkül maradt orvos jelentkezett.
Közölte: a pénzhiány az egészségügyben mindenütt érezhető, amin a kórházi napidíj és a vizitdíj sem enyhít. Hozzátette: a fővárosban például a kórházak adóssága folyamatosan növekszik, amit már a kormánypárti politikusok is jeleztek a szaktárcának.
Azt a Fidesz is elismeri, hogy a változó világban szükség van az alkalmazkodásra, ám – a politikus véleménye szerint – a mostani változások miatt egyre lejjebb csúszik az egészségügy.
Pesti Imre emlékeztetett arra, hogy nemcsak az ellenzék, de már több kormánypárti politikus is bírálta a kormány egészségügyi politikáját, káoszként értékelte az átalakítás egyes elemeit.
(mti)
Orbán Viktor: A pride valódi veszély + videó
