Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Referendum: növekszik a Brownra nehezedő nyomás című cikkében ismerteti az uniós alkotmánnyal kapcsolatos brit álláspontot. A legkínosabb témát, az új uniós reformszerződés ügyét feltűnően a vörös szőnyeg alá söpörte szerdai londoni látogatásán Angela Merkel. S ez nem véletlen, ugyanis Gordon Brownra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy bocsássa népszavazásra a szerződést.
Az ICM közvéleménykutató intézet adatai szerint a britek 82 százaléka szeretné, ha a kérdésben referendum dönthetne. Tekintettel arra a tényre, hogy egy ilyen esetben világos nemre lehetne számítani, nem csoda, ha a kérdést a munkáspárti kormány nem kívánja reflektorfénybe állítani. Nem így a konzervatív ellenzék. A toryk az uniós szerződés kérdésében látják azt a mentőövet, amivel megállíthatják Brown hatalomra lépését követően folyamatosan csökkenő népszerűségüket. Ők úgy érvelnek, hogy az új szerződés nem különösebben tér el a 2005-ben megbukott alkotmánytól. Ezzel szemben a munkáspárt szerint Blair képes volt elegendő kiváltságot kiharcolni Nagy-Britanniának.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Jens Schneider Az SPD leszámol a Baloldali Párttal című cikkében ismerteti a szociáldemokraták háborúját a posztkommunista utódpárt ellen.
Peter Struck, az SPD frakcióvezetője a konkurencia elleni harcra felvértezte pártját: a frakció tagjai között egy 20 oldalas összeállítást köröztet olyan érvekkel, melyekkel Oskar Lafontaine és csapatát populistaként leleplezhetik.
A Baloldali Párt követelései az SPD számításai szerint évente 154,7 milliárd euróval terhelné a közösségi kasszákat. Peter Struck egy listát köröztet a szociáldemokrata képviselők között, melyben összefoglalja a Baloldali Párt törvénytervezeteinek és határozati javaslatainak a szövetségi, tartományi és önkormányzati költségvetésekre gyakorolt következményeit.
Az anyag a választókörzetekben történő vitákra kívánja felfegyverezni a szociáldemokrata képviselőket – írja Struck a dokumentum mellékletében. A lista világossá teszi e párt pénzügypolitikai megbízhatatlanságát. Struck a 20 oldalas sorvezetőben azzal vádolja politikai konkurensét, hogy a Baloldali Párt tiszta ellenzéki, proteszt alakulat. Ezzel a párttal képtelenség kiszámítható és hiteles politikát folytatni – írja a frakcióvezető.
Az SPD frakcióban terjesztett dokumentum „A Baloldali Párt és a pénz” címet viseli, kidolgozását elsődlegesen a posztkommunista utódpárt érzékelhető megerősödésétől való félelem indította, s ezzel kívánják a szociáldemokrata párt bázisát érvekkel ellátni. Az anyagban kiszámolják pl. hogy a Baloldali Párt által követelt munkanélküli segély 420 euróra történő felemelése évente tízmilliárd euróba kerülne.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?