Háború a posztkommunisták és a szocdemek között?

A Süddeutsche Zeitung beszámol a szociáldemokraták és a Baloldali Párt szópárbajáról. A Die Presse Merkel londoni látogatása apropóján tudósít a brit miniszterelnökre nehezedő növekvő nyomásról. Az angolok népszavazáson szeretnék elutasítani az uniós alkotmányt.

2007. 08. 23. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Referendum: növekszik a Brownra nehezedő nyomás című cikkében ismerteti az uniós alkotmánnyal kapcsolatos brit álláspontot. A legkínosabb témát, az új uniós reformszerződés ügyét feltűnően a vörös szőnyeg alá söpörte szerdai londoni látogatásán Angela Merkel. S ez nem véletlen, ugyanis Gordon Brownra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy bocsássa népszavazásra a szerződést.

Az ICM közvéleménykutató intézet adatai szerint a britek 82 százaléka szeretné, ha a kérdésben referendum dönthetne. Tekintettel arra a tényre, hogy egy ilyen esetben világos nemre lehetne számítani, nem csoda, ha a kérdést a munkáspárti kormány nem kívánja reflektorfénybe állítani. Nem így a konzervatív ellenzék. A toryk az uniós szerződés kérdésében látják azt a mentőövet, amivel megállíthatják Brown hatalomra lépését követően folyamatosan csökkenő népszerűségüket. Ők úgy érvelnek, hogy az új szerződés nem különösebben tér el a 2005-ben megbukott alkotmánytól. Ezzel szemben a munkáspárt szerint Blair képes volt elegendő kiváltságot kiharcolni Nagy-Britanniának.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Jens Schneider Az SPD leszámol a Baloldali Párttal című cikkében ismerteti a szociáldemokraták háborúját a posztkommunista utódpárt ellen.

Peter Struck, az SPD frakcióvezetője a konkurencia elleni harcra felvértezte pártját: a frakció tagjai között egy 20 oldalas összeállítást köröztet olyan érvekkel, melyekkel Oskar Lafontaine és csapatát populistaként leleplezhetik.

A Baloldali Párt követelései az SPD számításai szerint évente 154,7 milliárd euróval terhelné a közösségi kasszákat. Peter Struck egy listát köröztet a szociáldemokrata képviselők között, melyben összefoglalja a Baloldali Párt törvénytervezeteinek és határozati javaslatainak a szövetségi, tartományi és önkormányzati költségvetésekre gyakorolt következményeit.

Az anyag a választókörzetekben történő vitákra kívánja felfegyverezni a szociáldemokrata képviselőket – írja Struck a dokumentum mellékletében. A lista világossá teszi e párt pénzügypolitikai megbízhatatlanságát. Struck a 20 oldalas sorvezetőben azzal vádolja politikai konkurensét, hogy a Baloldali Párt tiszta ellenzéki, proteszt alakulat. Ezzel a párttal képtelenség kiszámítható és hiteles politikát folytatni – írja a frakcióvezető.
Az SPD frakcióban terjesztett dokumentum „A Baloldali Párt és a pénz” címet viseli, kidolgozását elsődlegesen a posztkommunista utódpárt érzékelhető megerősödésétől való félelem indította, s ezzel kívánják a szociáldemokrata párt bázisát érvekkel ellátni. Az anyagban kiszámolják pl. hogy a Baloldali Párt által követelt munkanélküli segély 420 euróra történő felemelése évente tízmilliárd euróba kerülne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.