Betakarítás után pár héttel látható, hogy búzából tudjuk fedezni a hazai igényeket, bár az árak nyilvánvalóan gondokat okozhatnak az állattartóknak – közölte megkeresésünkre Vancsura József, a Gabonaszövetség elnöke. Szerinte kritikus helyzetet a várt nyolcmillió tonna helyett előreláthatólag csak a 3,6 millió tonnás kukoricatermés okoz, ami éppen fedezné a hazai igényeket. Emiatt – tette hozzá – a szövetség minden tagját felszólította arra, hogy szem előtt tartva költségeit, igyekezzen terményét a hazai állattartóknak eladni, hiszen hosszú távon ők biztosítják a magyar növénytermesztők legbiztosabb piacát.
Nem látja ilyen sötéten a helyzetet az Agrograin kereskedelmi igazgatója, aki szerint jelenleg elképzelhető 4,5 millió tonnás kukoricatermés is. Kócza Zsolt arra is felhívta a figyelmet, hogy a legnagyobb árukészlet az unió kezében van, márpedig a mintegy 1,2 millió tonnás raktárkészlettel komoly piacbefolyásoló tényezővé lépett elő. Az intervenciós raktárból egyébként július óta eddig egymillió tonna kukoricát értékesítettek 200 eurós átlagáron. A szakértő az árak csökkenésére nem számít, mint mondta, a kukorica 50 ezer körüli tonnánkénti ára abban az esetben mérséklődhet, ha az unió úgy dönt, hogy a kezében lévő készletet a piaci árnál alacsonyabban értékesíti. Rávilágított: a jelenlegi magas árak miatt pillanatnyilag sokkal kisebb mértékű a hazai export, mint a korábbi években, a környező országok kereskedői is jellemzően csak egy-két hetes készletezésre vásárolnak.
Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke szerint 50 százalékos takarmányár-növekedést feltételezve, a végtermék hústermékek önköltsége 18–25 százalék közötti mértékben növekedhet. Hozzátette: az idei „takarmánykrízis” csak a Kárpát-medencét, a Balkánt és Ukrajnát érinti, vagyis Európa többi részén átlagosnak tekinthető terménymennyiség áll rendelkezése. Mint mondta, emiatt más jelentős európai sertés-, illetve húselőállító országokban a termelési önköltség növekedése lényegesen alatta marad a magyarnak, ami miatt a külföldi hústermékek versenyképessége növekszik a hazaival szemben, ami ellehetetlenítheti az ágazatot.
A szövetség szerint az állattartók versenyhátrányát a kormányzat mérsékelhetné az élelmiszerek áfájának 20 százalékról 5 százalékra történő csökkentésével, már csak azért is, mert ez az unióban a legmagasabbak közé tartozik. Gráf József agrárminiszter korábban megígérte, hogy amennyiben 20 százaléknál magasabb élelmiszerár-növekedés következik be, úgy a kormány kész az áfát csökkenteni. Kérdésünkre, hogy mikortól számítaná az áremelkedést, s milyen termékek esetében, két nap elteltével sem tudtak a tárcánál válaszolni.
Dénes Zoltán
Ferencz Orsolya: Történelmet írunk + videó
