Harrach: Szent Korona és királyság? – Gyurcsány újabb tévedése

A Szent Korona az állam folytonosságának, illetve az állam függetlenségének a megtestesítője, nem pedig a királyság jelképe, ahogy az Gyurcsány Ferenc mondta – mondta Harrach Péter szerdán. Úgy vélte: lehet vitatkozni a korona helyéről, ám erre jelen pillanatban az Országház épülete a legalkalmasabb. A kormányszóvivő szerint évek óta ismert Gyurcsány Ferenc azon véleménye, amelyet Angela Merkelnek kifejtett.

MNO
2007. 08. 22. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehet arról vitatkozni, hogy az Országházban, vagy a budai Várban lenne a legjobb helyen a Szent Korona, de nem lehet csak királyi jelképként tekinteni az ereklyére – mondta Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke szerdán az Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján. „Azon lehet vitatkozni, hogy a Szent Korona méltó helye esetleg a királyi Vár lehet, vagy a Parlament. De az még a méltóságán belül van. Viszont, ha valaki csupán királyi szimbólumnak nevezi, akkor az már degradálása a Szent Koronának” – jelentette ki Harrach Péter, aki kérdésre válaszolva elmondta, akkor lenne aktuális az a kérdés, hogy a budai Várban helyezzék el a koronát, ha ott méltó helye lenne és a szimbólum szerepét betölthetné, pillanatnyilag azonban Országház épülete erre a legalkalmasabb.

Ugyanakkor Harrach szerint a kormány nem tervezi, hogy a Nemzeti Múzeumba helyezi vissza a koronát. A KDNP alelnöke hangsúlyozta: a Szent Korona az állam folytonosságának, illetve az állam függetlenségének a megtestesítője, nem pedig a királyság jelképe, ahogy azt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta kedden Angela Merkel német kancellárnak.

„Én mélyen ellenzem”

A kancellári látogatás egyik programpontja a Szent Korona megtekintése volt. A magyar kormányfő az ereklye mellett állva – a Hír TV felvétele szerint – azt mondta Angela Merkelnek: „Az az igazság, hogy én mélyen ellenzem, hogy itt van. Szerintem ez a parlament a köztársaság parlamentje, és nincs ok a királyság jelvényét idehozni. A jobboldali kormány úgy döntött, hogy ezt idehozza – Orbán miniszterelnök úr. Mi meg nem akartuk elvinni, mert az nem szép, hogy hozzuk, meg visszük. Akkor maradjon itt”.

Gyurcsány kijelentése a nemzeti öntudatot rombolja

Harrach szerint „ma, amikor a nemzet egységét és a nemzeti öntudatot kellene erősíteni, felelőtlenség ilyen kijelentést tenni, ami a nemzeti öntudatot rombolja, tárgyi tévedéseket tartalmaz, és a nemzet egységét is veszélyezteti”. Az ellenzéki politikus szerint fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a Szent Korona a nemzet egységét és az állam folytonosságát testesíti meg, ezt ugyanis sokan nem tudják ma Magyarországon. A távirati iroda kérdésére válaszolva Harrach Péter azt mondta: ez olyan megnyilvánulás volt, amely súlyosabb, mint egy nyilvánosság előtt elmondott beszéd, és jóval több, mint egy négyszemközti beszélgetés.

Felvetésre, hogy a koronánál elhangzottak szóba kerültek-e a kicsit később megtartott Merkel-Orbán megbeszélésen, a KDNP alelnöke elmondta: nem került szóba a kérdés, rövid idő telt el a két esemény között, és azt a rövid időt, amely a tárgyalásra rendelkezésre állt, fontosabb kérdésekkel kellett eltölteni.

Angela Merkel német kancellár keddi budapesti látogatásán találkozott az államfővel, a miniszterelnökkel és a Fidesz elnökével is.

A Szent Koronát 2000. január 1-jén szállították át a Magyar Nemzeti Múzeumból a Parlamentbe. Erről egy 1999 decemberében elfogadott törvény rendelkezett. A jogszabály szerint „a Szent Korona a magyar állam folytonosságát és függetlenségét megtestesítő ereklyeként él a nemzet tudatában és a magyar közjogi hagyományban”.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.