Lehet arról vitatkozni, hogy az Országházban, vagy a budai Várban lenne a legjobb helyen a Szent Korona, de nem lehet csak királyi jelképként tekinteni az ereklyére – mondta Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke szerdán az Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján. „Azon lehet vitatkozni, hogy a Szent Korona méltó helye esetleg a királyi Vár lehet, vagy a Parlament. De az még a méltóságán belül van. Viszont, ha valaki csupán királyi szimbólumnak nevezi, akkor az már degradálása a Szent Koronának” – jelentette ki Harrach Péter, aki kérdésre válaszolva elmondta, akkor lenne aktuális az a kérdés, hogy a budai Várban helyezzék el a koronát, ha ott méltó helye lenne és a szimbólum szerepét betölthetné, pillanatnyilag azonban Országház épülete erre a legalkalmasabb.
Ugyanakkor Harrach szerint a kormány nem tervezi, hogy a Nemzeti Múzeumba helyezi vissza a koronát. A KDNP alelnöke hangsúlyozta: a Szent Korona az állam folytonosságának, illetve az állam függetlenségének a megtestesítője, nem pedig a királyság jelképe, ahogy azt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta kedden Angela Merkel német kancellárnak.
„Én mélyen ellenzem”
A kancellári látogatás egyik programpontja a Szent Korona megtekintése volt. A magyar kormányfő az ereklye mellett állva – a Hír TV felvétele szerint – azt mondta Angela Merkelnek: „Az az igazság, hogy én mélyen ellenzem, hogy itt van. Szerintem ez a parlament a köztársaság parlamentje, és nincs ok a királyság jelvényét idehozni. A jobboldali kormány úgy döntött, hogy ezt idehozza – Orbán miniszterelnök úr. Mi meg nem akartuk elvinni, mert az nem szép, hogy hozzuk, meg visszük. Akkor maradjon itt”.
Gyurcsány kijelentése a nemzeti öntudatot rombolja
Harrach szerint „ma, amikor a nemzet egységét és a nemzeti öntudatot kellene erősíteni, felelőtlenség ilyen kijelentést tenni, ami a nemzeti öntudatot rombolja, tárgyi tévedéseket tartalmaz, és a nemzet egységét is veszélyezteti”. Az ellenzéki politikus szerint fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a Szent Korona a nemzet egységét és az állam folytonosságát testesíti meg, ezt ugyanis sokan nem tudják ma Magyarországon. A távirati iroda kérdésére válaszolva Harrach Péter azt mondta: ez olyan megnyilvánulás volt, amely súlyosabb, mint egy nyilvánosság előtt elmondott beszéd, és jóval több, mint egy négyszemközti beszélgetés.
Felvetésre, hogy a koronánál elhangzottak szóba kerültek-e a kicsit később megtartott Merkel-Orbán megbeszélésen, a KDNP alelnöke elmondta: nem került szóba a kérdés, rövid idő telt el a két esemény között, és azt a rövid időt, amely a tárgyalásra rendelkezésre állt, fontosabb kérdésekkel kellett eltölteni.
Angela Merkel német kancellár keddi budapesti látogatásán találkozott az államfővel, a miniszterelnökkel és a Fidesz elnökével is.
A Szent Koronát 2000. január 1-jén szállították át a Magyar Nemzeti Múzeumból a Parlamentbe. Erről egy 1999 decemberében elfogadott törvény rendelkezett. A jogszabály szerint „a Szent Korona a magyar állam folytonosságát és függetlenségét megtestesítő ereklyeként él a nemzet tudatában és a magyar közjogi hagyományban”.
(mti)
Korábbi csapatát kiütötte a bombaigazolás, a Chelsea az első döntős a klub-vb-n
