Hisznek Istenben az osztrák fiatalok

Az osztrák fiatalok hetven százaléka hisz Isten létezésében, ugyanakkor csak egytizedük imádkozik rendszeresen, vasárnaponként pedig alig öt százalékuk jár templomba - derül ki abból a felmérésből, amely a 14 és 24 év közötti osztrák fiatalok értékrendjéről, a számukra fontos fogalmakról és dolgokról készült.

MNO
2007. 08. 12. 16:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A News című hírmagazinban ismertetett, 2006-os adatokra támaszkodó tanulmány eredménye meglehetősen ellentmondásos irányzatot tükröz: miközben az Istenben hívők aránya az előző, 2000-ben lezárt felmérés óta jelentősen, csaknem 20 százalékkal nőtt, az egyház által hirdetett életvitelt mind kevesebben fogadják el vagy gyakorolják a mindennapokban. Hat évvel ezelőtt még a megkérdezettek 9 százaléka járt rendszeresen templomba, ma már csak 5 százalékuk. Meredeken süllyedt a rendszeresen imádkozók száma és aránya is, a válaszadóknak csaknem a fele még soha nem imádkozott.

A kétértelmű folyamatot azzal lehetne jellemezni, hogy Istenre igent mondunk, de a vallási intézményekből nem kérünk – magyarázta a jelenséget Regina Polak, a Gyakorlati Teológia Bécsi Intézetének vezetője. – Amit tapasztalunk, az egy szétszórt, homályos és összetett, de erős vágyódás a hit után.

Szerinte a mai nemzedék történelmileg új kihívások közepette cseperedik fel: ökokrízis, globális szegénység, háborúk, a tudománnyal szembeni új etikai felvetések – ezek mind-mind kihatnak lelki-szellemi fejlődésükre. Bár az egyház még nem jutott el odáig, hogy meghallja a fiatalokat foglalkoztató kérdések zömét, mégis az tapasztalható, hogy a gyerekek a hitben próbálják megtalálni az őket izgató kérdésekre a válaszokat, akkor is, ha ennek eredménye egyféle „valláskomponálás„, azaz különböző hitelemek vegyítése a részükről.

Megfigyelhető ugyanis egy másik folyamat, nevezetesen az, hogy a globalizáció, a tájékozódást szolgáló korszerű eszközök elterjedése révén a fiatalok növekvő mértékben ismerkedhetnek meg idegen vallásirányzatokkal, miként az ezoterikus gondolatok és rituálék iránti érdeklődés is tovább él bennük. A különböző hatások eredményeként egyénre szabott, „rongyszőnyeg-hitek” alakulhatnak ki – közölte a teológiai intézet vezetője.

Ennek egyik kifejeződése, hogy egyre népszerűbbé válnak a reinkarnációs elméletek. Míg 2000-ben a megkérdezettek kevesebb mint egyharmada ismerte be, hisz abban, hogy a lélek újjászületik egy új testben, a legújabb felmérés szerint már 40 százalékuk vallja ezt. Érdekes módon a keresztény Istenben való hit és a buddhizmus lényegi tanításához tartozó reinkarnáció jól megfér egymással a fiatalok szemléletében, nem látnak benne semmiféle ellentmondást.

A News még egy adatra felhívta a figyelmet: a felmérésben részt vettek 40 százalékát komolyan foglalkoztatják az élet nagybetűs kérdései, rendszeresen elmerengenek a számukra fontos értékeken. Úgy tűnik hát, véget ért a féktelen szórakozás és élvezethabzsolás időszaka, és ez az új konzervativizmus a fiatalok vallásosságában is érezteti hatását – állapította meg a magazin.

(STOP)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.