A szaktárca vezetője világszenzációnak nevezte a megtalált fákat. Elmondta: a 10 milliós nagyságrendű forrás, amely a fatörzsek megmentéséhez, megóvásárhoz és elhelyezéséhez szükséges, bármikor felszabadítható és rendelkezésre áll.
A jövő héten megkezdődik a felkészülés a fatörzsek elszállítására, majd a tervek szerint a törzseket Ipolytarnócra, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának a napokban elkészülő látogatóközpontjába szállítják. A végleges konzerválási megoldás megtalálásáig gondoskodnak a páratlan lelet állagának megőrzéséről, hogy a nagyközönség megtekinthesse a törzseket. A miniszter tájékoztatása szerint a fatörzseket elszállításukig folyamatosan nedvesen tartják, hogy megőrizzék állapotukat, és elkerüljék a további romlást.
Ipolytarnócon elsőként két fatörzset mutatnak majd be a tervek szerint. Ezeket egy körülbelül egy méter mély hatalmas akváriumba állítják, biztosítva az alsó rész folyamatos vízellátását. Fodor Gábor hangsúlyozta: a világon páratlan régészeti lelet megőrzésére egyenlőre kifejezett technológiát nem ismernek. A szakemberek ennek kidolgozásán fáradoznak, a munka sürgető, hiszen a fák az időjárás hatásaira folyamatosan pusztulnak.
A világon egyedülálló 8 millió éves mocsár-cipruserdő fái eredetileg 30-40 méter magasak lehettek. A bükkábrányi lignitbányában mintegy három hete bukkantak rá az erdő maradványaira. A 16 fából álló lelet jelentőségét az adja, hogy eredeti állapotukban maradtak fenn, megőrizték fa szerkezetüket, nem kovásodtak el.
(MTI)
Ez az ország lett Ukrajna egyik legnagyobb szekértolója
