Az előző hónaphoz képest a kiskereskedelmi eladások volumene 0,4 százalékkal csökkent a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint. A kiskereskedelmi forgalom változatlan áron számítva az idén májusban 2,8 százalékkal, az első öt hónapban 0,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a naptárhatástól megtisztított adatok alapján.
Tavaly az első fél évben a forgalom 5,3 százalékkal, ezen belül a második negyedévben és júniusban is 4,4–4,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a naptárhatástól megtisztított volumenindexek alapján.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2007 első fél évében 2790 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. A kiskereskedelmi eladások 50,4 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 19,4 százalékát a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11,2 százalékát a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolították, a többi szakágazat részesedése 19 százalék volt. Júniusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma megközelítette a 516 milliárd forintot.
Tovább csökkent az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma: 2007 első fél évében 0,3 százalékkal, júniusban 0,8 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjának szintjétől. Míg az eladások jelentős részét, 92 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hipermarketek, szupermarketek, vegyesboltok) forgalma júniusban csak kismértékben, 0,2 százalékkal mérséklődött, addig az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai ennél jelentősebb mértékben, 6,8 százalékkal csökkentek.
Júniusban a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának volumene 0,1 százalékkal elmaradt az egy hónappal korábbi szinttől.
Folytatódott a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalmának visszaesése: az eladások az első fél évben 2,5 százalékkal, júniusban 5,7 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakának szintjéhez képest. A legnagyobb mértékben az iparcikk jellegű vegyes, valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletek értékesítésének volumene esett vissza az előző év azonos hónapjához képest.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene júniusban az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 2,2 százalékkal, az eurózóna országaiban 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest a naptárhatástól megtisztított adatok alapján.
(mti)
Döntött a kormány a Hévízi Tófürdőről
