Munkaügyi bíróságon támadja meg a BKV négyszáz dolgozó elbocsátásáról szóló döntését a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ), mert nem kapták meg az indokokról szóló részletes dokumentumot – a törvény szerint a bíróságnak 15 napon belül, nem peres eljárásban kell határozatot hoznia.
A BKV sajtóosztálya a távirati irodának azt ígérte, még kedden közleményben reagálnak erre a bejelentésre és a szakszervezet által kilátásba helyezett sztrájkra.
Nemes Gábor, a VTDSZSZ alelnöke, a bírósághoz fordulásról szóló keddi lapinformációk megerősítése mellett, a nemzeti hírügynökségnek azt hangoztatta: a munka törvénykönyve és a cég, valamint az érdekképviselet együttműködési megállapodása alapján jogszerűen várták el, hogy megkapják a stabilizációs és reorganizációs programhoz kapcsolódó indokokat tartalmazó dokumentumot. A közlekedési társaság a 400 fős létszámleépítés tervét már június 16-án írásban közölte – emlékeztetett Nemes. Mint elmondta, azt gondolták, ez a dokumentum kifejti, hogy mi az indoka a létszámleépítésnek, konkrétan milyen költséggel jár, hogyan lehetne elkerülni, illetve van-e lehetőség kevesebb dolgozót elbocsátani. Mindezekre azonban mostanáig nem kaptak választ.
A szakszervezet azt reméli, a bíróság kötelezni fogja a közlekedési társaságot a jogszerűen kért információk átadására – mondta Nemes Gábor, majd közölte, hogy továbbra is él a szakszervezet felhívása, miszerint ha augusztus 20-ig nem sikerül megállapodni az idei béremelésről, akkor szeptember elejére sztrájkot hirdetnek.
A szakszervezeti vezető felidézte: a BKV vezérigazgatójának kérésére az év elején úgy döntöttek, az idei béremelésről a tárgyalásokat nem januárban, hanem csak a nyáron kezdik meg. Most már a nyolcadik hónapban vagyunk, és nem haladnak a bértárgyalások. Eleddig nem kaptunk semmiféle ajánlatot a BKV-tól, hogy milyen tervei vannak a béremelésről – mondta Nemes.
(mti)
Kiderült, kit választanának az ukránok Zelenszkij helyett
