Megvan a nyertes pályázat a Kossuth térre

2008 végére két medence is lesz a Kossuth téren, közöttük kivilágított gránitkő burkolat, zöld villamossín, alatta pedig mélygarázs és látogatóközpont – derül ki a rendezésre kiírt győztes S73 kft tervpályázatából. A bírálóbizottság a nyertes tervett 4,5 millió forinttal jutalmazta, és további 16 milliót osztott szét a többi pályázó között.

MNO
2007. 08. 14. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az S73 Kft. nyerte a Kossuth tér rendezésére kiírt tervpályázat 4,5 millió forintos fődíját: a bírálóbizottság ezenkívül még két díjat osztott ki, és hat tervpályázatot vásárolt meg – jelentette be Cselovszki Zoltán városépítész, a bizottság szakmai titkára.

A főpolgármester szerint a győztes pályamű, alkalmazkodik a tér adottságaihoz, és a nagy vízfelületetekkel „víziváros jelleget„ ad. Rogán Antal, az V. kerület fideszes polgármestere a közös gondolkodás sikerének tartja, hogy politikai oldaltól független együttműködés eredményeként elkezdődhet a Kossuth tér rendezése. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke pedig azt mondta, a Parlament előtti terület Magyarország főtere, ezért mindenkinek szívügye, hogy milyen képet mutat.

Út a pályázatig

Az V. kerületi Kossuth tér helyzetének rendezése a 2006 őszétől kialakult állapotok miatt vált szükségessé. A Parlament előtt szeptember 17-én kezdődtek tüntetések azt követően, hogy kiszivárgott Gyurcsány Ferenc kormányfő az MSZP-frakció májusi, balatonőszödi ülésén elhangzott beszéde. A tüntetők a miniszterelnök és a kormány lemondását követelték.

A rendőrség október 23-án hajnalban biztonsági okokból (a Parlament előtt rendezték meg az 1956-os forradalom 50. évfordulójának állami ünnepségét) kiürítette az Országház előtti teret, majd kordonokkal vette körül, és biztonsági műveleti területté nyilvánította. 2007. február 2-án a Fidesz országgyűlési és európai parlamenti képviselői lebontották a kordont; a rendőrség nem lépett közbe, de néhány órával később újra felállították a vaskerítést, amelyet március 19-én hajnalra távolítottak el végleg.
Február 5-én Rogán Antal, Budapest V. kerületének polgármestere, fideszes országgyűlési képviselő levelet írt Demszky Gábor főpolgármesternek és Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek. Ebben azt kérte: tegyék lehetővé, hogy a fővárostól az V. kerületi önkormányzat tulajdonába kerülhessen a tér, és annak füves részén a Belváros költségén gyermekjátszótér épüljön. A kormányfő válaszlevelében azt írta: nyitott arra, hogy ha az V. kerület önkormányzata, a fővárosi önkormányzat és az Országgyűlés Hivatala közötti egyeztetések eredményeként sikerül közös álláspontot kialakítani a Kossuth tér jogi státusának rendezéséről, akkor a jogszabályok adta keretek között elősegítse a tér rendezését.

Február 8-án Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke és Demszky Gábor főpolgármester megállapodott, hogy a főváros a Kossuth teret az Országgyűlésnek adja tulajdonba vagy használatra, s az Országház környékén közpark létesül. Szili Katalin aznap tárgyalt Rogán Andtal kerületi polgármesterrel is, aki kijelentette: elfogadhatónak tartja, hogy az Országház körüli terület közpark legyen.

Gyurcsány Ferenc kormányfő március közepén levélben vállalt kötelezettséget arra, hogy az 1,23 milliárd forintos költség túlnyomó részét a központi költségvetésből fedezik. A Fővárosi Közgyűlés március végén kormánypárti és MDF-es támogatással szavazta meg a Kossuth tér átadásáról szóló városvezetői javaslatot, ennek alapján írta alá a főváros és az Országgyűlés Hivatala április 13-án azt a szerződést, amelynek értelmében a parlament 50 évre megkapja használatba a Kossuth teret. A tervpályázatot az Országgyűlés május 20-án írta ki.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.