A BKV közleménye szerint a pénteki egyeztetésen csak abban sikerült megegyeznie a feleknek, hogy a bizottságok részleteiben kidolgozzák az eddigi bértárgyalások során felmerült konkrét gazdasági és pénzügyi kérdéseket és a lehetséges megoldásokat. A menedzsmentnek nem célja a már meglévő szociális juttatások rendszerének megbontása sem. Sőt, inkább abban kéri a szakszervezetek együttműködését, hogy közösen olyan forrásokat keressenek, amelyekből lehetőség nyílhat a nem bérjellegű juttatások esetleges emelésére – olvasható a közleményben.
Földényi György, a sztrájkbizottság elnöke az MTI-nek elmondta, hogy továbbra sincs közeledés az idei béremelés ügyében. A munkáltató nem hajlandó teljesíteni a tizenötezer forinton felüli 6 százalékos, január 1-re visszamenőlegesen fizetendő béremelési igényüket. A munkáltató legfeljebb csak arra hajlandó, hogy valamilyen egyszeri szociális juttatást, vagy jutalmat fizessen, ez pedig a szakszervezeteknek teljesen elfogadhatatlan – tette hozzá.
A még elégséges szolgáltatással kapcsolatban elmondta, hogy szerintük az utazóközönséget sem szolgálná, ha például a sztrájk ideje alatt a szokásos metró- és villamosszerelvények, valamint buszok fele közlekedne. A nagy tumultus miatt ez igen balesetveszélyes lenne. Ezért a szakszervezetek szerint csak az fogadható el, hogy a sztrájk ideje alatt egyáltalán ne közlekedjenek a BKV-járatok, és erről időben előre tájékoztassák az utazóközönséget.
Regőczi Miklós, a BKV Zrt. kommunikációs igazgatója az MTI-t úgy tájékoztatta: ha esetleg sztrájk lenne szeptember 4-én, akkor a BKV menedzsmentje ragaszkodik ahhoz, hogy a budapestiek a vállalat szolgáltatásait legalább 80 százalékos mértékben használhassák. Földényi György ugyanakkor elmondta, hogy az érdekképviseletek folytatják a szeptember 4-i sztrájk előkészítését, a szakszervezeti tagoktól kért vélemények alapján a támogatottság csaknem teljes.
A sztrájkbizottság elnöke arra is kitért, hogy a szakszervezetek kifogásolják, a pénteki tárgyaláson nem a társaság vezérigazgatója képviselte a munkáltatót. Hozzátette: felhívták a figyelmet arra, hogy amennyiben a munkáltató továbbra is alacsonyabb képviseleti szintet biztosít, akkor ezt teszik a szakszervezetek is.
Legutóbb 1993-ban volt kétórás figyelmeztető sztrájk a BKV-nál.
(mti)
Döntött a kormány a Hévízi Tófürdőről
